Girls Sec II  Division I Championships - 11/1/2018 to 11/3/2018        
                  Girls Section II - Division 1 Championships                  
                                 Nov. 1-3 2018                                 
                                    Results                                    
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:43.21        2016 Long Beach (8)                             
                         K.Romano, M.Aroesty, C.Farrell, J.Cash            
   Section 2: S 1:47.11        2013 Shenendehowa                               
                         J Samson, S Zhang, S Schwarz, J Lucius            
   Shen Pool: P 1:47.11   11/9/2013 Shenendehowa, Shen                         
                         J Samson, S Zhang, S Schwarz, J Lucus             
                1:52.35  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Shenendehowa                                1:49.26    1:47.88 NYS     40  
     1) Alice Han SO                    2) Alison Sposili SO              
     3) Shauna Killane SR               4) Natasha Sheffer SO             
              27.60       57.58 (29.98)     1:23.03 (25.45)     1:47.88 (24.85)
  2 Bethlehem                                   1:50.26    1:48.74 NYS     34  
     1) Sydney Sorbello JR              2) Ella Kaback SO                 
     3) Maggie Hartman SO               4) Anna Bernasconi JR             
              27.46       58.08 (30.62)     1:24.22 (26.14)     1:48.74 (24.52)
  3 Niskayuna                                   1:52.32    1:49.33 NYS     32  
     1) Yunfan Dong SR                  2) Rebekah Eckman JR              
     3) Demi Bobarakis JR               4) Brenna McLaughlin SO           
              27.26       59.21 (31.95)     1:24.92 (25.71)     1:49.33 (24.41)
  4 Albany Academy                              1:50.88    1:50.93 NYS     30  
     1) Claire Gerdeman SO              2) Bella Amedio SR                
     3) Chloe Derosia SR                4) Mea Amedio 8                   
              28.52       59.97 (31.45)     1:26.33 (26.36)     1:50.93 (24.60)
  5 Burnt Hills-Scotia                          1:49.96    1:50.96 NYS     28  
     1) Ally Frame FR                   2) Abby Bacon SR                  
     3) Sophie Swain JR                 4) Kaci Owens FR                  
              28.48       59.59 (31.11)     1:26.39 (26.80)     1:50.96 (24.57)
  6 Guilderland-Voorheesville                   1:51.77    1:52.09 NYS     26  
     1) Erin Wadsworth SR               2) Kasey Keaney JR                
     3) Brooke Sommo FR                 4) Ellie Lashway SO               
              28.75       59.26 (30.51)     1:26.36 (27.10)     1:52.09 (25.73)
  7 Shaker                                      1:55.42    1:54.75         24  
     1) Ji Young Seo SR                 2) Emily Yu JR                    
     3) Lily DeBellis FR                4) Isabelle Rowley FR             
              29.62       59.74 (30.12)     1:28.12 (28.38)     1:54.75 (26.63)
 -- Ballston Spa                                1:49.47         DQ        
     1) Emma Hoffman SO                 2) Corinne Pepper SO              
     3) Tierra Damico SR                4) Annalise Pepper SR             
              28.32       58.41 (30.09)     1:25.20 (26.79)          DQ (24.11)
B - Final
  9 Mohonasen-Schalmont                         1:58.28    1:57.25         18  
     1) Megan Buzas SO                  2) Reaghan Reynolds SR            
     3) Amanda Jurgelon 8               4) Abigail Sellnow 8              
              28.70     1:03.36 (34.66)     1:31.22 (27.86)     1:57.25 (26.03)
 10 Saratoga Springs                            2:02.32    1:57.34         14  
     1) Kayla LaHart SR                 2) Madeline Yuhasz SR             
     3) Natalie Redick SR               4) Andrianna Wise SR              
              31.14     1:04.40 (33.26)     1:32.30 (27.90)     1:57.34 (25.04)
 11 Albany HS                                   1:57.87    1:57.72         12  
     1) Olivia Hampson SR               2) Maggie Carroll SO              
     3) Brogan Monroe SR                4) Grace VanBowen FR              
              30.34     1:02.02 (31.68)     1:30.95 (28.93)     1:57.72 (26.77)
 12 Schenectady                                 2:23.22    2:24.79         10  
     1) Leah Russo FR                   2) Emma Chank FR                  
     3) Isabella Sepulveda FR           4) Elayna VanDemark FR            
              34.77     1:15.53 (40.76)     1:50.77 (35.24)     2:24.79 (34.02)
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:47.39        2016 Lindsay Stone, Pittsford (5)               
   Section 2: S 1:48.30        2012 Kina Zhou, Niskayuna                       
   Shen Pool: P 1:50.61   10/6/2012 Kina Zhou, Nisk                            
                1:57.24  NYS
                2:25.00  S2-1
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mary Kate Conway    JR Mohon-Schal          1:53.10    1:52.21 NYS     20  
              26.50       54.66 (28.16)     1:23.39 (28.73)     1:52.21 (28.82)
  2 Lauren Ostrander    SR Shenendehowa         1:56.27    1:54.28 NYS     17  
              27.32       56.44 (29.12)     1:54.28 (57.84)                    
  3 Lillian Bushway     JR Niskayuna            1:56.80    1:54.30 NYS     16  
              27.07       55.92 (28.85)     1:25.16 (29.24)     1:54.30 (29.14)
  4 Alice Han           SO Shenendehowa         1:56.32    1:54.78 NYS     15  
              27.56       56.42 (28.86)     1:25.80 (29.38)     1:54.78 (28.98)
  5 Amaya DiGiovanni    JR Mohon-Schal          1:57.36    1:56.61 NYS     14  
              27.37       56.75 (29.38)     1:26.75 (30.00)     1:56.61 (29.86)
  6 Rachel Love         FR Saratoga Springs     1:56.07    1:57.11 NYS     12.5
              26.97       56.43 (29.46)     1:26.78 (30.35)     1:57.11 (30.33)
  6 Elizabeth Baird     SO Saratoga Springs     1:57.33    1:57.11 NYS     12.5
              26.73       56.11 (29.38)     1:26.69 (30.58)     1:57.11 (30.42)
  8 Maggie Hartman      SO Bethlehem            1:58.81    1:58.44 S2-1    11  
              26.89       56.53 (29.64)     1:27.29 (30.76)     1:58.44 (31.15)
B - Final
  9 Jessica K Gordon    JR Shenendehowa         1:58.90    1:56.92 NYS      9  
              27.85       57.76 (29.91)     1:27.64 (29.88)     1:56.92 (29.28)
 10 Isabel Nelson       FR Niskayuna            1:59.40    1:57.13 NYS      7  
              26.99       56.05 (29.06)     1:26.47 (30.42)     1:57.13 (30.66)
 11 Alex Koeferl        SR Shenendehowa         1:58.85    1:59.26 S2-1     6  
              27.56       57.90 (30.34)     1:28.90 (31.00)     1:59.26 (30.36)
 12 Chloe Willson       SR Niskayuna            1:59.28    1:59.31 S2-1     5  
              27.56       57.76 (30.20)     1:28.62 (30.86)     1:59.31 (30.69)
 13 Maggie Carroll      SO Albany HS            2:04.78    2:01.55 S2-1     4  
              28.21       58.71 (30.50)     1:30.44 (31.73)     2:01.55 (31.11)
 14 Lizzy Ward          FR Niskayuna            2:02.36    2:02.11 S2-1     3  
              28.14       58.75 (30.61)     1:30.19 (31.44)     2:02.11 (31.92)
 15 Emilia Frazier      SO Albany Academy       2:03.80    2:03.67 S2-1     2  
              28.52       59.50 (30.98)     1:31.52 (32.02)     2:03.67 (32.15)
 16 Audrey Nadeau       JR Bethlehem            2:03.38    2:04.26 S2-1     1  
              28.08       58.82 (30.74)     1:31.16 (32.34)     2:04.26 (33.10)
C - Final
 17 Julia Hawthorne     SR Saratoga Springs     2:04.92    2:03.21 S2-1   
              28.35       59.59 (31.24)     1:31.49 (31.90)     2:03.21 (31.72)
 18 Keegan Klima        JR Albany Academy       2:05.03    2:03.93 S2-1   
              28.25       59.45 (31.20)     1:32.07 (32.62)     2:03.93 (31.86)
 19 Emily Gerard        SO Bethlehem            2:07.53    2:05.24 S2-1   
              29.16     1:00.97 (31.81)     1:32.93 (31.96)     2:05.24 (32.31)
 20 Aileen Klaus        FR Saratoga Springs     2:06.60    2:05.68 S2-1   
              29.06     1:01.20 (32.14)     1:33.86 (32.66)     2:05.68 (31.82)
 21 Sophie Swain        JR BH-SG                2:05.52    2:06.19 S2-1   
              29.11     1:01.30 (32.19)     1:34.66 (33.36)     2:06.19 (31.53)
 22 Sarah Helly         JR Ballston Spa         2:08.77    2:06.24 S2-1   
              29.13     1:00.89 (31.76)     1:33.53 (32.64)     2:06.24 (32.71)
 23 Sophie Olson        JR BH-SG                2:06.65    2:06.69 S2-1   
              28.11       59.85 (31.74)     1:33.44 (33.59)     2:06.69 (33.25)
 24 Meghan Depew        SR Guilderland-V        2:10.32    2:09.65 S2-1   
              30.24     1:03.23 (32.99)     1:36.83 (33.60)     2:09.65 (32.82)
Preliminaries
 25 Adina Kligerman     JR Albany HS            2:10.63                   
 26 Ella Gibbs          SO Albany Academy       2:11.14                   
 27 Erin Sweeney        SR Bethlehem            2:11.87                   
 28 McKenna Phillips    FR Ballston Spa         2:12.53                   
 29 Kate Turczyn        SO BH-SG                2:14.09                   
 30 Shannon Deyoe       SO Guilderland-V        2:14.36                   
 31 Avery Sommo         FR Guilderland-V        2:15.06                   
 32 Laurie Horsch       SR Ballston Spa         2:15.82                   
 33 Lucy Catalano        8 Shaker               2:16.90                   
 34 Mackenzi Stevenson  JR Albany HS            2:17.51                   
 35 Yifan Kao           SO Shaker               2:17.69                   
 36 Olivia Farney       SR Guilderland-V        2:18.80                   
 37 Madeline Ives       JR Shaker               2:19.10                   
 38 Lia Cox             FR Mohon-Schal          2:20.62                   
 39 Laura Romania       SO Shaker               2:20.82                   
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:58.29        2005 Julia Smit - Mt. Sinai, Mount Sinai (11)   
   Section 2: S 2:02.25        2015 Julia Samson, Shenendehowa                 
   Shen Pool: P 2:03.29   11/8/2015 Julie Samson, Shen                         
                2:12.84  NYS
                2:44.00  S2-1
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sydney Sorbello     JR Bethlehem            2:05.38    2:04.84 NYS     20  
              27.50       57.38 (29.88)     1:33.79 (36.41)     2:04.84 (31.05)
  2 Kasey Keaney        JR Guilderland-V        2:07.60    2:08.03 NYS     17  
              27.70     1:00.08 (32.38)     1:37.30 (37.22)     2:08.03 (30.73)
  3 Isabel Bushway      SR Niskayuna            2:07.99    2:08.09 NYS     16  
              27.04       58.35 (31.31)     1:38.07 (39.72)     2:08.09 (30.02)
  4 Shauna Killane      SR Shenendehowa         2:10.86    2:10.02 NYS     15  
              28.10     1:00.70 (32.60)     1:40.41 (39.71)     2:10.02 (29.61)
  5 Emily Wang          SR Shenendehowa         2:13.15    2:12.32 NYS     14  
              29.10     1:01.85 (32.75)     1:42.18 (40.33)     2:12.32 (30.14)
  6 Abby Bacon          SR BH-SG                2:11.51    2:13.16 S2-1    13  
              29.28     1:02.76 (33.48)     1:41.28 (38.52)     2:13.16 (31.88)
  7 Shannon Waryncia    SO Shenendehowa         2:12.73    2:13.65 S2-1    12  
              28.41     1:01.26 (32.85)     1:42.06 (40.80)     2:13.65 (31.59)
  8 Lily DeBellis       FR Shaker               2:13.97    2:13.67 S2-1    11  
              29.76     1:02.42 (32.66)     1:42.61 (40.19)     2:13.67 (31.06)
B - Final
  9 Amanda Macey        JR Shenendehowa         2:14.88    2:13.85 S2-1     9  
              28.11     1:00.47 (32.36)     1:41.83 (41.36)     2:13.85 (32.02)
 10 Emily Yu            JR Shaker               2:15.01    2:14.65 S2-1     7  
              30.46     1:05.76 (35.30)     1:42.72 (36.96)     2:14.65 (31.93)
 11 Adelaide Leung      JR Niskayuna            2:16.75    2:15.64 S2-1     6  
              29.24     1:03.55 (34.31)     1:44.32 (40.77)     2:15.64 (31.32)
 12 Madeline Ferreira   FR Bethlehem            2:15.10    2:16.16 S2-1     5  
              28.44     1:02.78 (34.34)     1:44.28 (41.50)     2:16.16 (31.88)
 13 Maggie Reynolds     JR Bethlehem            2:15.48    2:16.83 S2-1     4  
              30.56     1:04.81 (34.25)     1:44.33 (39.52)     2:16.83 (32.50)
 14 Olivia Dodge        JR Bethlehem            2:18.94    2:18.04 S2-1     3  
              30.32     1:06.40 (36.08)     1:46.22 (39.82)     2:18.04 (31.82)
 15 Liv Eisenhardt      JR Albany Academy       2:18.36    2:18.79 S2-1     2  
              29.86     1:05.16 (35.30)     1:47.19 (42.03)     2:18.79 (31.60)
 16 Evelyn Bushway      JR Niskayuna            2:18.37    2:20.03 S2-1     1  
              30.85     1:06.19 (35.34)     1:46.93 (40.74)     2:20.03 (33.10)
C - Final
 17 Megan Plante        FR Albany Academy       2:21.58    2:19.63 S2-1   
              30.54     1:05.83 (35.29)     1:45.79 (39.96)     2:19.63 (33.84)
 18 Amanda Jurgelon      8 Mohon-Schal          2:19.33    2:21.09 S2-1   
              29.38     1:05.57 (36.19)     1:48.77 (43.20)     2:21.09 (32.32)
 19 Jami Fuson          FR BH-SG                2:22.60    2:21.26 S2-1   
              31.49     1:07.85 (36.36)     1:48.85 (41.00)     2:21.26 (32.41)
 20 Madeline Yuhasz     SR Saratoga Springs     2:21.69    2:22.52 S2-1   
              31.31     1:06.15 (34.84)     1:47.67 (41.52)     2:22.52 (34.85)
 21 Ally Frame          FR BH-SG                2:24.17    2:23.05 S2-1   
              31.87     1:06.43 (34.56)     1:50.42 (43.99)     2:23.05 (32.63)
 22 Carsyn Bonesteel     8 BH-SG                2:26.07    2:24.20 S2-1   
              30.48     1:07.31 (36.83)     1:50.58 (43.27)     2:24.20 (33.62)
 23 Abigail Sellnow      8 Mohon-Schal          2:27.24    2:27.78 S2-1   
              31.61     1:08.04 (36.43)     1:54.27 (46.23)     2:27.78 (33.51)
 24 Hans Samonte         7 Albany HS            2:28.65    2:29.81 S2-1   
              30.38     1:06.06 (35.68)     1:52.44 (46.38)     2:29.81 (37.37)
Preliminaries
 17 Tessa Hilt          SR Niskayuna            2:19.24                   
 26 Rachel Lai          FR Guilderland-V        2:28.93                   
 27 Elisabeth Erb       FR Saratoga Springs     2:29.00                   
 28 Brogan Monroe       SR Albany HS            2:30.58                   
 29 Isabella Ledet      SO Albany Academy       2:32.80                   
 30 Elaine Chen          8 Saratoga Springs     2:32.91                   
 31 Avery Ketcham       JR Saratoga Springs     2:34.51                   
 32 Breityn Barnhart    JR Mohon-Schal          2:34.73                   
 33 Josie Casper        SO Schenectady          2:37.03                   
 34 Andrea Akers        SR Guilderland-V        2:37.46                   
 35 Alyssa Lortie       JR Shaker               2:38.22                   
 36 Kayla Na            JR Shaker               2:40.51                   
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 22.21        2016 Katherine Douglass - Pelham, Pelham (1)      
   Section 2: S 23.26        1991 Richelle Depold, Scotia-Glenville            
   Shen Pool: P 23.56   11/4/2016 Olivia Jack, BH-SG                           
                24.84  NYS
                28.90  S2-1
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Claire Gerdeman     SO Albany Academy         24.80      24.45 NYS     20  
  2 Brenna McLaughlin   SO Niskayuna              24.80      24.79 NYS     17  
  3 Anna Bernasconi     JR Bethlehem              25.25      25.16 S2-1    16  
  4 Annalise Pepper     SR Ballston Spa           25.07      25.25 S2-1    15  
  5 Demi Bobarakis      JR Niskayuna              25.07      25.31 S2-1    14  
  6 Natasha Sheffer     SO Shenendehowa           25.35      25.32 S2-1    13  
  7 Rebekah Eckman      JR Niskayuna              25.09      25.41 S2-1    12  
  8 Meghan Rock         FR Shenendehowa           25.30      25.51 S2-1    11  
B - Final
  9 Kaci Owens          FR BH-SG                  25.43      25.47 S2-1     9  
 10 Mea Amedio           8 Albany Academy         25.39      25.52 S2-1     6.5
 10 Emma Kelly          JR Saratoga Springs       25.40      25.52 S2-1     6.5
 12 Marianna Santabarb  SO Mohon-Schal            25.57      25.53 S2-1     5  
 13 Zoey Ferrara        JR Niskayuna              25.72      25.60 S2-1     4  
 14 Norah Wilson        SO Shenendehowa           25.69      25.68 S2-1     3  
 15 Andrianna Wise      SR Saratoga Springs       25.95      25.76 S2-1     2  
 16 Emma Pausley        SR BH-SG                  25.92      26.24 S2-1     1  
C - Final
 17 Jayna LaFerriere    FR BH-SG                  26.01      25.82 S2-1   
 18 Grace Thomas        JR Shenendehowa           26.26      26.05 S2-1   
 19 Ellie Lashway       SO Guilderland-V          26.28      26.25 S2-1   
 20 Isabella Gitto      FR Guilderland-V          26.37      26.31 S2-1   
 21 Reaghan Reynolds    SR Mohon-Schal            26.19      26.32 S2-1   
 22 Kaitlyn Dybowski    SR Ballston Spa           26.05      26.46 S2-1   
 23 Sophia Koch         SR Bethlehem              26.14      26.48 S2-1   
 24 Rebecca Baldwin     JR Bethlehem              26.27      26.50 S2-1   
Preliminaries
 25 Isabelle Rowley     FR Shaker                 26.39                   
 26 Ji Young Seo        SR Shaker                 26.73                   
 27 Natalie Redick      SR Saratoga Springs       26.91                   
 28 Olivia Hampson      SR Albany HS              26.97                   
 29 Sarah David         SR Shaker                 27.06                   
 30 Maddie Norton       FR South Colonie          27.14                   
 31 Bella Amedio        SR Albany Academy         27.15                   
 32 Ella Kaback         SO Bethlehem              27.20                   
 33 Haley Francois      SR BH-SG                  27.23                   
 34 McKenna Phillips    FR Ballston Spa           27.30                   
 35 Laura Waltz         SR Guilderland-V          27.40                   
 36 Emma McCarthy       JR Ballston Spa           27.80                   
 37 Lila Allison        SR Shaker                 27.88                   
 38 Abby DellaRocco     SO Mohon-Schal            27.89                   
 39 Vania Sih           SO Saratoga Springs       27.99                   
 40 Claire Seleen        8 Albany Academy         28.01                   
 41 Caroline Pecor      SO Mohon-Schal            28.21                   
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 561.80        1998 Cassandra Cardinell - Shaker, Shaker (2)    
   Section 2: S 635.15        1999 Cassandra Cardinell, Shaker                 
   Shen Pool: P 566.55  10/11/2014 Ayla Bonniwell, Ithica                      
    Name              Year School                 Semis     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Evanna Peng         SR Guilderland-V         381.04     517.75         20  
  2 Felicity Ryan       SR Saratoga Springs      346.90     486.90         17  
  3 Lydia DeLano        SR BH-SG                 330.50     454.85         16  
  4 Maya Earleywine     FR Bethlehem             331.25     454.45         15  
  5 Ashley Zachgo       SR Shenendehowa          337.05     440.60         14  
  6 Eliana Wallock      SR Guilderland-V         301.75     434.10         13  
  7 Robyn Arnason       FR Bethlehem             311.55     431.30         12  
  8 Tierra Damico       SR Ballston Spa          321.55     429.15         11  
  9 Anna Flanders        7 Albany HS             299.15     411.70          9  
 10 Talia Spenziero     JR Shenendehowa          290.55     410.85          7  
 11 Calista Fasser       8 Shenendehowa          289.95     408.95          6  
 12 Adelle Feeley       JR Saratoga Springs      289.80     404.35          5  
 13 Gabriella Montalto   7 Shaker                300.70     400.40          4  
 14 Renee Maslak        JR Saratoga Springs      284.70     387.70          3  
 15 Olivia Winslow      FR Ballston Spa          278.80     386.15          2  
 16 Julia Cole          FR Guilderland-V         268.80     363.00          1  
Semi-Finals
 17 Ella Simpson        FR BH-SG                 267.70                   
 18 Maia Cacchione      FR Shenendehowa          266.80                   
 19 Maddy Altieri       SO Guilderland-V         263.95                   
 20 Sanayia Joefield    FR Niskayuna             258.30                   
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 53.13        2016 Kristen Romano, Long Beach (8)               
   Section 2: S 54.35        1990 Richelle Depold, Scotia                      
   Shen Pool: P 55.59   11/5/2016 Mia Cote, Glens Falls                        
              1:00.02  NYS
              1:16.00  S2-1
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mary Kate Conway    JR Mohon-Schal            57.25      56.90 NYS     20  
              26.57       56.90 (30.33)                                        
  2 Shauna Killane      SR Shenendehowa           57.33      57.27 NYS     17  
              26.85       57.27 (30.42)                                        
  3 Demi Bobarakis      JR Niskayuna              57.48      58.04 NYS     16  
              26.86       58.04 (31.18)                                        
  4 Madeline Ferreira   FR Bethlehem              59.32      59.54 NYS     15  
              27.74       59.54 (31.80)                                        
  5 Rebekah Eckman      JR Niskayuna              59.15      59.59 NYS     14  
              27.71       59.59 (31.88)                                        
  6 Shannon Waryncia    SO Shenendehowa           59.27      59.80 NYS     13  
              28.36       59.80 (31.44)                                        
  7 Chloe Derosia       SR Albany Academy         59.75    1:00.17 S2-1    12  
              28.52     1:00.17 (31.65)                                        
  8 Alise Hale          SO Niskayuna              59.72    1:01.25 S2-1    11  
              28.88     1:01.25 (32.37)                                        
B - Final
  9 Sophie Swain        JR BH-SG                1:00.84    1:00.76 S2-1     9  
              28.11     1:00.76 (32.65)                                        
 10 Natasha Sheffer     SO Shenendehowa         1:00.88    1:01.05 S2-1     7  
              28.24     1:01.05 (32.81)                                        
 11 Maggie Hartman      SO Bethlehem            1:00.29    1:01.22 S2-1     6  
              27.44     1:01.22 (33.78)                                        
 12 Tierra Damico       SR Ballston Spa         1:02.15    1:01.46 S2-1     5  
              28.28     1:01.46 (33.18)                                        
 13 Brooke Sommo        FR Guilderland-V        1:01.14    1:01.68 S2-1     4  
              28.90     1:01.68 (32.78)                                        
 14 Vitoria Sarti       SO Niskayuna            1:00.90    1:02.26 S2-1     3  
              28.21     1:02.26 (34.05)                                        
 15 Marianna Santabarb  SO Mohon-Schal          1:02.39    1:02.68 S2-1     2  
              29.02     1:02.68 (33.66)                                        
 16 Natalie Redick      SR Saratoga Springs     1:03.48    1:04.62 S2-1     1  
              28.87     1:04.62 (35.75)                                        
C - Final
 17 Taylor Pazderski    JR Shenendehowa         1:04.01    1:02.49 S2-1   
              29.32     1:02.49 (33.17)                                        
 18 Isabelle Gray       SR Bethlehem            1:03.65    1:03.33 S2-1   
              29.68     1:03.33 (33.65)                                        
 19 Liv Eisenhardt      JR Albany Academy       1:03.67    1:04.09 S2-1   
              30.20     1:04.09 (33.89)                                        
 20 Isabella Gitto      FR Guilderland-V        1:04.77    1:04.55 S2-1   
              29.45     1:04.55 (35.10)                                        
 21 Carsyn Bonesteel     8 BH-SG                1:05.35    1:04.60 S2-1   
              30.21     1:04.60 (34.39)                                        
 22 Grace VanBowen      FR Albany HS            1:07.27    1:05.57 S2-1   
              30.50     1:05.57 (35.07)                                        
 23 Rachel Lai          FR Guilderland-V        1:07.51    1:06.12 S2-1   
              30.56     1:06.12 (35.56)                                        
 24 Yifan Kao           SO Shaker               1:06.46    1:09.07 S2-1   
              31.40     1:09.07 (37.67)                                        
Preliminaries
 25 Rachel Nacheman     SO Saratoga Springs     1:07.92                   
 26 Mia Raiti           FR Shaker               1:08.48                   
 27 Abigail Sellnow      8 Mohon-Schal          1:08.63                   
 28 Brogan Monroe       SR Albany HS            1:08.74                   
 29 Elisabeth Erb       FR Saratoga Springs     1:08.89                   
 30 Lauren Savage        8 Bethlehem            1:09.04                   
 31 Grace Summerson     SR Guilderland-V        1:09.79                   
 32 Delia Weinstein     FR Albany HS            1:09.99                   
 33 Amber Crain         SO Shaker               1:10.27                   
 34 Emma Momrow         SO Ballston Spa         1:10.82                   
 35 Kylee Martin        SO Saratoga Springs     1:11.90                   
 36 Kiana Samonte       SO Albany HS            1:13.38                   
 37 Lia Cox             FR Mohon-Schal          1:14.41                   
 38 Alexandria Miller   SO Ballston Spa         1:15.83                   
 39 Isabella Ledet      SO Albany Academy       1:16.90                   
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 48.54        2016 Katherine Douglass - Pelham, Pelham (1)      
   Section 2: S 50.14        2012 Kina Zhou, Niskayuna                         
   Shen Pool: P 50.08   2/20/2017 Bridget Semenuk, CPAC                        
                54.36  NYS
              1:04.00  S2-1
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sydney Sorbello     JR Bethlehem              52.00      51.90 NYS     20  
              24.70       51.90 (27.20)                                        
  2 Yunfan Dong         SR Niskayuna              53.71      53.28 NYS     17  
              25.77       53.28 (27.51)                                        
  3 Amaya DiGiovanni    JR Mohon-Schal            53.35      53.49 NYS     16  
              25.62       53.49 (27.87)                                        
  4 Emma Hoffman        SO Ballston Spa           54.16      54.06 NYS     15  
              26.00       54.06 (28.06)                                        
  5 Lauren Ostrander    SR Shenendehowa           53.70      54.13 NYS     14  
              26.23       54.13 (27.90)                                        
  6 Corinne Pepper      SO Ballston Spa           53.64      54.27 NYS     13  
              26.02       54.27 (28.25)                                        
  7 Claire Gerdeman     SO Albany Academy         54.07      54.51 S2-1    12  
              26.40       54.51 (28.11)                                        
  8 Nina Chicatelli     JR Niskayuna              54.28      54.92 S2-1    11  
              26.33       54.92 (28.59)                                        
B - Final
  9 Chloe Willson       SR Niskayuna              54.88      54.64 S2-1     9  
              25.87       54.64 (28.77)                                        
 10 Mea Amedio           8 Albany Academy         54.49      54.73 S2-1     7  
              26.54       54.73 (28.19)                                        
 11 Meghan Rock         FR Shenendehowa           55.02      55.10 S2-1     6  
              26.27       55.10 (28.83)                                        
 12 Brenna McLaughlin   SO Niskayuna              54.98      55.25 S2-1     5  
              26.84       55.25 (28.41)                                        
 13 Eva Sheffer         FR Shenendehowa           55.37      55.55 S2-1     4  
              26.27       55.55 (29.28)                                        
 14 Annalise Pepper     SR Ballston Spa           55.02      55.63 S2-1     3  
              26.86       55.63 (28.77)                                        
 15 Kaci Owens          FR BH-SG                  56.06      56.43 S2-1     2  
              27.00       56.43 (29.43)                                        
 16 Amanda Jurgelon      8 Mohon-Schal            56.17      56.69 S2-1     1  
              27.39       56.69 (29.30)                                        
C - Final
 17 Alex Koeferl        SR Shenendehowa           56.24      56.42 S2-1   
              27.22       56.42 (29.20)                                        
 18 Jayna LaFerriere    FR BH-SG                  57.17      56.88 S2-1   
              27.78       56.88 (29.10)                                        
 19 Caitlin Valerian    FR Bethlehem              57.87      57.17 S2-1   
              27.51       57.17 (29.66)                                        
 20 Reaghan Reynolds    SR Mohon-Schal            57.54      57.39 S2-1   
              27.59       57.39 (29.80)                                        
 21 Ellie Lashway       SO Guilderland-V          57.63      57.44 S2-1   
              27.56       57.44 (29.88)                                        
 22 Tia Jack             7 BH-SG                  57.47      57.67 S2-1   
              27.74       57.67 (29.93)                                        
 23 Olivia McLeron      JR Schenectady            57.92      57.76 S2-1   
              27.65       57.76 (30.11)                                        
 24 Megan Buzas         SO Mohon-Schal            57.81      57.82 S2-1   
              27.78       57.82 (30.04)                                        
Preliminaries
 18 Andrianna Wise      SR Saratoga Springs       56.70                   
 26 Sophia Koch         SR Bethlehem              57.99                   
 27 Michaela Valerian   JR Bethlehem              58.07                   
 28 Amber Crain         SO Shaker                 58.91                   
 29 Kylie Rowland       JR Guilderland-V          59.15                   
 30 Megan Phelps        SO Ballston Spa           59.51                   
 31 Adina Kligerman     JR Albany HS              59.61                   
 32 Avery Besch         SR Albany Academy         59.90                   
 33 Josie Casper        SO Schenectady            59.91                   
 34 Grace VanBowen      FR Albany HS            1:00.20                   
 35 Isabelle Rowley     FR Shaker               1:00.32                   
 36 Julia LaRow         SO Saratoga Springs     1:01.41                   
 37 Olympia Frisoni      8 BH-SG                1:01.52                   
 38 Kayla LaHart        SR Saratoga Springs     1:01.65                   
 39 Irene Montanini     SO Guilderland-V        1:02.06                   
 40 Hans Samonte         7 Albany HS            1:02.15                   
 41 Emma Bogdanowicz-W  FR Schenectady          1:03.33                   
 42 Grace Summerson     SR Guilderland-V        1:07.23                   
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 4:46.80        2016 Lindsay Stone, Pittsford (5)               
   Section 2: S 4:56.94        2012 Kina Zhou, Niskayuna                       
   Shen Pool: P 4:53.95   10/8/2016 Lindsay Stone, Pitt                        
                5:14.65  NYS
                6:32.00  S2-1
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lillian Bushway     JR Niskayuna            5:02.09    4:58.61 NYS     20  
              27.88       57.75 (29.87)     1:27.82 (30.07)     1:57.92 (30.10)
        2:28.06 (30.14)     2:58.22 (30.16)     3:28.22 (30.00)     3:58.55 (30.33)
        4:28.98 (30.43)     4:58.61 (29.63)                                        
  2 Alison Sposili      SO Shenendehowa         5:04.78    5:05.09 NYS     17  
              28.10       58.27 (30.17)     1:28.79 (30.52)     1:59.55 (30.76)
        2:30.61 (31.06)     3:01.54 (30.93)     3:32.33 (30.79)     4:03.72 (31.39)
        4:34.79 (31.07)     5:05.09 (30.30)                                        
  3 Lauren Sposili      SR Shenendehowa         5:07.82    5:07.98 NYS     16  
              28.43       58.45 (30.02)     1:29.26 (30.81)     2:00.26 (31.00)
        2:31.34 (31.08)     3:02.34 (31.00)     3:33.70 (31.36)     4:05.58 (31.88)
        4:37.09 (31.51)     5:07.98 (30.89)                                        
  4 Isabel Nelson       FR Niskayuna            5:17.79    5:13.27 NYS     15  
              28.90       59.52 (30.62)     1:31.00 (31.48)     2:03.01 (32.01)
        2:35.05 (32.04)     3:07.01 (31.96)     3:39.15 (32.14)     4:11.24 (32.09)
        4:43.32 (32.08)     5:13.27 (29.95)                                        
  5 Rachel Love         FR Saratoga Springs     5:11.00    5:13.41 NYS     14  
              28.02       59.08 (31.06)     1:30.60 (31.52)     2:02.76 (32.16)
        2:34.90 (32.14)     3:06.75 (31.85)     3:38.70 (31.95)     4:10.89 (32.19)
        4:42.87 (31.98)     5:13.41 (30.54)                                        
  6 Jessica K Gordon    JR Shenendehowa         5:16.65    5:14.81 S2-1    13  
              29.47     1:00.93 (31.46)     1:32.42 (31.49)     2:04.15 (31.73)
        2:35.74 (31.59)     3:07.79 (32.05)     3:39.76 (31.97)     4:12.18 (32.42)
        4:44.17 (31.99)     5:14.81 (30.64)                                        
  7 Elizabeth Baird     SO Saratoga Springs     5:23.96    5:24.40 S2-1    12  
              29.39     1:01.16 (31.77)     1:33.66 (32.50)     2:06.45 (32.79)
        2:39.58 (33.13)     3:12.67 (33.09)     3:45.83 (33.16)     4:18.97 (33.14)
        4:52.09 (33.12)     5:24.40 (32.31)                                        
  8 Adelaide Leung      JR Niskayuna            5:23.65    5:26.85 S2-1    11  
              29.42     1:01.60 (32.18)     1:33.63 (32.03)     2:06.33 (32.70)
        2:39.32 (32.99)     3:12.81 (33.49)     3:46.44 (33.63)     4:20.24 (33.80)
        4:54.13 (33.89)     5:26.85 (32.72)                                        
B - Final
  9 Maggie Carroll      SO Albany HS            5:31.02    5:24.97 S2-1     9  
              28.63     1:00.92 (32.29)     1:33.78 (32.86)     2:06.65 (32.87)
        2:39.92 (33.27)     3:13.23 (33.31)     3:46.37 (33.14)     4:19.44 (33.07)
        4:53.30 (33.86)     5:24.97 (31.67)                                        
 10 Abby Lorch          FR Shenendehowa         5:28.80    5:25.37 S2-1     7  
              28.93     1:01.06 (32.13)     1:34.11 (33.05)     2:07.40 (33.29)
        2:40.98 (33.58)     3:14.79 (33.81)     3:48.37 (33.58)     4:21.67 (33.30)
        4:54.68 (33.01)     5:25.37 (30.69)                                        
 11 Keegan Klima        JR Albany Academy       5:32.33    5:30.84 S2-1     6  
              29.23     1:01.82 (32.59)     1:35.05 (33.23)     2:08.61 (33.56)
        2:42.26 (33.65)     3:16.13 (33.87)     3:50.15 (34.02)     4:24.18 (34.03)
        4:58.10 (33.92)     5:30.84 (32.74)                                        
 12 Lizzy Ward          FR Niskayuna            5:31.43    5:31.11 S2-1     5  
              29.14     1:01.25 (32.11)     1:34.26 (33.01)     2:07.49 (33.23)
        2:41.37 (33.88)     3:15.53 (34.16)     3:49.67 (34.14)     4:23.30 (33.63)
        4:57.59 (34.29)     5:31.11 (33.52)                                        
 13 Audrey Nadeau       JR Bethlehem            5:35.76    5:32.90 S2-1     4  
              30.08     1:02.94 (32.86)     1:36.38 (33.44)     2:10.05 (33.67)
        2:44.12 (34.07)     3:18.35 (34.23)     3:52.59 (34.24)     4:26.60 (34.01)
        5:01.07 (34.47)     5:32.90 (31.83)                                        
 14 Emilia Frazier      SO Albany Academy       5:37.90    5:33.20 S2-1     3  
              30.19     1:02.95 (32.76)     1:36.32 (33.37)     2:10.11 (33.79)
        2:44.05 (33.94)     3:17.95 (33.90)     3:52.05 (34.10)     4:26.48 (34.43)
        5:00.55 (34.07)     5:33.20 (32.65)                                        
 15 Erin Wadsworth      SR Guilderland-V        5:35.11    5:34.61 S2-1     2  
              29.67     1:02.66 (32.99)     1:36.52 (33.86)     2:10.84 (34.32)
        2:44.81 (33.97)     3:19.54 (34.73)     3:53.94 (34.40)     4:28.68 (34.74)
        5:02.57 (33.89)     5:34.61 (32.04)                                        
 16 Julia Hawthorne     SR Saratoga Springs     5:36.38    5:36.50 S2-1     1  
              29.95     1:02.91 (32.96)     1:36.98 (34.07)     2:10.97 (33.99)
        2:45.26 (34.29)     3:19.66 (34.40)     3:54.27 (34.61)     4:28.86 (34.59)
        5:03.49 (34.63)     5:36.50 (33.01)                                        
C - Final
 17 Aileen Klaus        FR Saratoga Springs     5:40.36    5:33.57 S2-1   
              30.73     1:04.33 (33.60)     1:38.51 (34.18)     2:12.43 (33.92)
        2:46.24 (33.81)     3:20.45 (34.21)     3:54.00 (33.55)     4:27.91 (33.91)
        5:01.68 (33.77)     5:33.57 (31.89)                                        
 18 Brooke Sommo        FR Guilderland-V        5:39.35    5:33.61 S2-1   
              30.52     1:03.85 (33.33)     1:38.27 (34.42)     2:12.28 (34.01)
        2:45.65 (33.37)     3:19.42 (33.77)     3:53.33 (33.91)     4:27.49 (34.16)
        5:01.47 (33.98)     5:33.61 (32.14)                                        
 19 Rebecca Baldwin     JR Bethlehem            5:38.64    5:33.72 S2-1   
              29.30     1:00.86 (31.56)     1:34.03 (33.17)     2:07.90 (33.87)
        2:42.59 (34.69)     3:16.75 (34.16)     3:52.04 (35.29)     4:27.09 (35.05)
        5:01.34 (34.25)     5:33.72 (32.38)                                        
 20 Emily Gerard        SO Bethlehem            5:39.96    5:38.32 S2-1   
              31.13     1:05.27 (34.14)     1:39.47 (34.20)     2:13.83 (34.36)
        2:48.25 (34.42)     3:22.60 (34.35)     3:56.62 (34.02)     4:31.07 (34.45)
        5:05.20 (34.13)     5:38.32 (33.12)                                        
 21 Erin Sweeney        SR Bethlehem            5:49.83    5:46.77 S2-1   
              30.40     1:04.56 (34.16)     1:39.45 (34.89)     2:14.46 (35.01)
        2:49.82 (35.36)     3:25.38 (35.56)     4:00.87 (35.49)     4:36.43 (35.56)
        5:12.44 (36.01)     5:46.77 (34.33)                                        
 22 Ella Gibbs          SO Albany Academy       5:56.33    5:54.28 S2-1   
              30.94     1:05.56 (34.62)     1:41.20 (35.64)     2:17.02 (35.82)
        2:53.39 (36.37)     3:30.04 (36.65)     4:06.60 (36.56)     4:43.68 (37.08)
        5:19.61 (35.93)     5:54.28 (34.67)                                        
 23 Avery Sommo         FR Guilderland-V        6:00.23    5:59.94 S2-1   
              32.65     1:08.91 (36.26)     1:46.03 (37.12)     2:23.05 (37.02)
        3:00.00 (36.95)     3:37.28 (37.28)     4:14.68 (37.40)     4:51.98 (37.30)
        5:26.92 (34.94)     5:59.94 (33.02)                                        
 24 Shannon Deyoe       SO Guilderland-V        6:00.14    6:02.89 S2-1   
              31.38     1:06.55 (35.17)     1:42.57 (36.02)     2:19.70 (37.13)
        2:56.85 (37.15)     3:34.83 (37.98)     4:12.42 (37.59)     4:50.13 (37.71)
        5:27.86 (37.73)     6:02.89 (35.03)                                        
Preliminaries
 21 Sophie Olson        JR BH-SG                5:42.62                   
 26 Laurie Horsch       SR Ballston Spa         6:06.36                   
 27 Kate Turczyn        SO BH-SG                6:10.54                   
 28 Kayla Na            JR Shaker               6:14.51                   
 29 Madison Vitas       SO Shaker               6:16.90                   
 30 Lucy Catalano        8 Shaker               6:17.33                   
 31 Alexandria Miller   SO Ballston Spa         6:19.04                   
 32 Jenna Fazzone       JR Shaker               6:24.46                   
 33 Anna Harmon         FR Ballston Spa         6:25.83                   
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:33.77        2015 Pittsford (5)                              
                         B.Evans, E.Corby, L.Stone, K.Smith                
   Section 2: S 1:37.33        2012 Niskayuna                                  
                         K Zhou, M Frodey, A Vitolins, G Matuszyk          
   Shen Pool: P 1:36.28  10/10/2015 Pittsford, Pitt                            
                         B Evans, E Corby, L Stone, K Smith                
                1:41.69  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bethlehem                                   1:40.40    1:38.71 NYS     40  
     1) Maggie Hartman SO               2) Audrey Nadeau JR               
     3) Anna Bernasconi JR              4) Sydney Sorbello JR             
              25.06       50.83 (25.77)     1:15.49 (24.66)     1:38.71 (23.22)
  2 Niskayuna                                   1:41.18    1:39.41 NYS     34  
     1) Nina Chicatelli JR              2) Demi Bobarakis JR              
     3) Brenna McLaughlin SO            4) Isabel Bushway SR              
              25.38       50.49 (25.11)     1:15.31 (24.82)     1:39.41 (24.10)
  3 Mohonasen-Schalmont                         1:40.47    1:39.87 NYS     32  
     1) Mary Kate Conway JR             2) Reaghan Reynolds SR            
     3) Marianna Santabarbara SO        4) Amaya DiGiovanni JR            
              24.60       50.52 (25.92)     1:15.59 (25.07)     1:39.87 (24.28)
  4 Shenendehowa                                1:40.84    1:40.75 NYS     30  
     1) Natasha Sheffer SO              2) Lauren Ostrander SR            
     3) Jessica K Gordon JR             4) Shannon Waryncia SO            
              25.69       50.34 (24.65)     1:15.62 (25.28)     1:40.75 (25.13)
  5 Albany Academy                              1:41.90    1:41.21 NYS     28  
     1) Claire Gerdeman SO              2) Liv Eisenhardt JR              
     3) Keegan Klima JR                 4) Mea Amedio 8                   
              24.69       50.67 (25.98)     1:16.15 (25.48)     1:41.21 (25.06)
  6 Saratoga Springs                            1:41.08    1:41.30 NYS     26  
     1) Emma Kelly JR                   2) Andrianna Wise SR              
     3) Julia Hawthorne SR              4) Elizabeth Baird SO             
              25.42       50.53 (25.11)     1:16.21 (25.68)     1:41.30 (25.09)
  7 Burnt Hills-Scotia                          1:41.75    1:41.93         24  
     1) Jayna LaFerriere FR             2) Emma Pausley SR                
     3) Sophie Olson JR                 4) Kaci Owens FR                  
              26.01       51.43 (25.42)     1:17.23 (25.80)     1:41.93 (24.70)
  8 Guilderland-Voorheesville                   1:44.35    1:43.74         22  
     1) Ellie Lashway SO                2) Brooke Sommo FR                
     3) Erin Wadsworth SR               4) Kasey Keaney JR                
              26.32       52.54 (26.22)     1:18.65 (26.11)     1:43.74 (25.09)
B - Final
  9 Shaker                                      1:47.53    1:45.78         18  
     1) Sarah David SR                  2) Lila Allison SR                
     3) Ji Young Seo SR                 4) Isabelle Rowley FR             
              26.75       53.29 (26.54)     1:19.81 (26.52)     1:45.78 (25.97)
 10 Albany HS                                   1:51.01    1:48.77         14  
     1) Adina Kligerman JR              2) Hans Samonte 7                 
     3) Brogan Monroe SR                4) Olivia Henry SO                
              27.60       55.32 (27.72)     1:22.37 (27.05)     1:48.77 (26.40)
 11 Schenectady                                 2:06.45    1:49.71         12  
     1) Olivia McLeron JR               2) Josie Casper SO                
     3) Emma Bogdanowicz-Wilson FR      4) Isabella Sepulveda FR          
              26.51       52.63 (26.12)     1:19.94 (27.31)     1:49.71 (29.77)
 12 Ballston Spa                                1:51.84    1:50.53         10  
     1) Emma McCarthy JR                2) Sarah Helly JR                 
     3) Emma Momrow SO                  4) McKenna Phillips FR            
              28.61       55.38 (26.77)     1:23.44 (28.06)     1:50.53 (27.09)
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 53.36        2016 Kristen Romano, Long Beach (8)               
   Section 2: S 55.31        2011 Jenna Bickel, Guilderland-V                  
   Shen Pool: P 54.23   2/20/2017 Marci McGuire, Ridgfield                     
              1:00.42  NYS
              1:15.00  S2-1
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Yunfan Dong         SR Niskayuna              58.26      57.41 NYS     20  
              28.31       57.41 (29.10)                                        
  2 Isabel Bushway      SR Niskayuna              57.94      58.21 NYS     17  
              28.58       58.21 (29.63)                                        
  3 Alice Han           SO Shenendehowa           59.30      58.87 NYS     16  
              29.54       58.87 (29.33)                                        
  4 Emma Hoffman        SO Ballston Spa         1:00.03      59.88 NYS     15  
              29.05       59.88 (30.83)                                        
  5 Chloe Derosia       SR Albany Academy         59.97    1:00.16 NYS     14  
              29.33     1:00.16 (30.83)                                        
  6 Grace Thomas        JR Shenendehowa         1:00.54    1:00.25 NYS     13  
              29.20     1:00.25 (31.05)                                        
  7 Nina Chicatelli     JR Niskayuna            1:00.72    1:00.38 NYS     12  
              29.52     1:00.38 (30.86)                                        
  8 Emma Kelly          JR Saratoga Springs     1:00.67    1:00.74 S2-1    11  
              29.15     1:00.74 (31.59)                                        
B - Final
  9 Ally Frame          FR BH-SG                1:00.98    1:00.43 S2-1     9  
              29.30     1:00.43 (31.13)                                        
 10 Mia Scott           SO Shenendehowa         1:01.45    1:00.79 S2-1     7  
              30.17     1:00.79 (30.62)                                        
 11 Lily DeBellis       FR Shaker               1:00.98    1:01.00 S2-1     6  
              30.12     1:01.00 (30.88)                                        
 12 Megan Buzas         SO Mohon-Schal          1:02.53    1:01.36 S2-1     5  
              29.75     1:01.36 (31.61)                                        
 13 Emily Wang          SR Shenendehowa         1:01.85    1:01.46 S2-1     4  
              30.09     1:01.46 (31.37)                                        
 14 Erin Wadsworth      SR Guilderland-V        1:02.02    1:01.56 S2-1     3  
              30.67     1:01.56 (30.89)                                        
 15 Maddie Norton       FR South Colonie        1:03.48    1:03.45 S2-1     2  
              30.37     1:03.45 (33.08)                                        
 16 Grace Cioffi        JR Niskayuna            1:03.45    1:04.79 S2-1     1  
              31.22     1:04.79 (33.57)                                        
C - Final
 17 Kaitlyn Dybowski    SR Ballston Spa         1:05.39    1:03.37 S2-1   
              30.05     1:03.37 (33.32)                                        
 18 Caitlin Valerian    FR Bethlehem            1:04.90    1:03.58 S2-1   
              31.22     1:03.58 (32.36)                                        
 19 Isabelle Gray       SR Bethlehem            1:04.46    1:03.71 S2-1   
              30.90     1:03.71 (32.81)                                        
 20 Meghan Depew        SR Guilderland-V        1:04.61    1:04.78 S2-1   
              31.56     1:04.78 (33.22)                                        
 21 Michaela Valerian   JR Bethlehem            1:05.64    1:05.55 S2-1   
              31.82     1:05.55 (33.73)                                        
 22 Laura Waltz         SR Guilderland-V        1:05.42    1:06.00 S2-1   
              31.50     1:06.00 (34.50)                                        
 23 Olivia McLeron      JR Schenectady          1:05.77    1:07.11 S2-1   
              32.02     1:07.11 (35.09)                                        
 24 Megan Phelps        SO Ballston Spa         1:06.84    1:08.66 S2-1   
              32.87     1:08.66 (35.79)                                        
Preliminaries
 24 Avery Besch         SR Albany Academy       1:06.09                   
 26 Mackenzi Stevenson  JR Albany HS            1:07.14                   
 27 Olympia Frisoni      8 BH-SG                1:07.54                   
 28 Emma Pausley        SR BH-SG                1:09.59                   
 29 Kayla LaHart        SR Saratoga Springs     1:10.57                   
 30 Isabella Atteck     SO Bethlehem            1:10.84                   
 31 Faith O'Toole       JR Albany HS            1:11.26                   
 31 Irene Montanini     SO Guilderland-V        1:11.26                   
 33 Claire Seleen        8 Albany Academy       1:11.38                   
 34 Julia LaRow         SO Saratoga Springs     1:12.38                   
 35 Alyssa Lortie       JR Shaker               1:12.79                   
 36 Hannah Seiz         SO BH-SG                1:13.72                   
 37 Gabriella Fernande  SR Mohon-Schal          1:14.85                   
 38 Caroline Pecor      SO Mohon-Schal          1:15.11                   
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NYSPHSAA: N   59.85        2016 Margaret Aroesty, Long Beach (8            
   Section 2: S 1:01.33        2016 Olivia Jack, Scocia-Glenville              
   Shen Pool: P 1:01.33   11/4/2016 Olivia Jack, BH-SG                         
                1:08.60  NYS
                1:24.00  S2-1
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kasey Keaney        JR Guilderland-V        1:05.62    1:05.48 NYS     20  
              30.94     1:05.48 (34.54)                                        
  2 Emily Yu            JR Shaker               1:07.01    1:06.25 NYS     17  
              31.23     1:06.25 (35.02)                                        
  3 Corinne Pepper      SO Ballston Spa         1:07.81    1:07.08 NYS     16  
              31.70     1:07.08 (35.38)                                        
  4 Alison Sposili      SO Shenendehowa         1:06.38    1:07.37 NYS     15  
              31.91     1:07.37 (35.46)                                        
  5 Abby Bacon          SR BH-SG                1:08.96    1:07.91 NYS     14  
              32.34     1:07.91 (35.57)                                        
  6 Anna Bernasconi     JR Bethlehem            1:07.88    1:07.98 NYS     13  
              31.82     1:07.98 (36.16)                                        
  7 Lauren Sposili      SR Shenendehowa         1:08.10    1:08.04 NYS     12  
              31.71     1:08.04 (36.33)                                        
  8 Bella Amedio        SR Albany Academy       1:09.16    1:09.45 S2-1    11  
              32.78     1:09.45 (36.67)                                        
B - Final
  9 Tessa Hilt          SR Niskayuna            1:11.25    1:10.13 S2-1     9  
              33.09     1:10.13 (37.04)                                        
 10 Maggie Reynolds     JR Bethlehem            1:10.76    1:11.02 S2-1     7  
              33.27     1:11.02 (37.75)                                        
 11 Megan Plante        FR Albany Academy       1:10.98    1:11.58 S2-1     6  
              33.36     1:11.58 (38.22)                                        
 12 Amanda Macey        JR Shenendehowa         1:11.35    1:11.74 S2-1     5  
              32.99     1:11.74 (38.75)                                        
 13 Kaitlyn Gerstler    SR Niskayuna            1:11.56    1:12.02 S2-1     4  
              33.52     1:12.02 (38.50)                                        
 14 Ji Young Seo        SR Shaker               1:11.19    1:12.10 S2-1     3  
              33.79     1:12.10 (38.31)                                        
 15 Ella Kaback         SO Bethlehem            1:12.10    1:12.83 S2-1     2  
              33.64     1:12.83 (39.19)                                        
 16 Jami Fuson          FR BH-SG                1:11.96    1:13.16 S2-1     1  
              35.13     1:13.16 (38.03)                                        
C - Final
 17 Olivia Dodge        JR Bethlehem            1:12.33    1:11.66 S2-1   
              33.32     1:11.66 (38.34)                                        
 18 Tia Jack             7 BH-SG                1:12.37    1:11.98 S2-1   
              33.57     1:11.98 (38.41)                                        
 19 Madeline Yuhasz     SR Saratoga Springs     1:12.45    1:12.64 S2-1   
              33.94     1:12.64 (38.70)                                        
 20 Evelyn Bushway      JR Niskayuna            1:14.39    1:13.58 S2-1   
              35.22     1:13.58 (38.36)                                        
 21 Evelyn Currier      SO Shenendehowa         1:13.91    1:13.76 S2-1   
              34.34     1:13.76 (39.42)                                        
 22 Emma Edwards        SO Niskayuna            1:14.34    1:14.63 S2-1   
              35.08     1:14.63 (39.55)                                        
 23 Kylie Rowland       JR Guilderland-V        1:14.63    1:14.65 S2-1   
              35.34     1:14.65 (39.31)                                        
 24 Olivia Hampson      SR Albany HS            1:15.34    1:15.48 S2-1   
              35.49     1:15.48 (39.99)                                        
Preliminaries
 25 Sarah Helly         JR Ballston Spa         1:15.52                   
 26 Elaine Chen          8 Saratoga Springs     1:15.57                   
 27 Olivia Farney       SR Guilderland-V        1:16.96                   
 28 Morgan Felix        SO BH-SG                1:17.45                   
 29 Liana Folmsbee      SO Shaker               1:18.10                   
 30 Laura Romania       SO Shaker               1:18.43                   
 31 Emma McCarthy       JR Ballston Spa         1:18.83                   
 32 Vania Sih           SO Saratoga Springs     1:19.44                   
 33 Andrea Akers        SR Guilderland-V        1:21.03                   
 34 Breityn Barnhart    JR Mohon-Schal          1:21.34                   
 35 Emma Bogdanowicz-W  FR Schenectady          1:21.90                   
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 3:25.24        2015 Pittsford (5)                              
                         L.Stone, E.Corby, B.Evans, K.Smith                
   Section 2: S 3:28.84        2011 Niskayuna                                  
                         K Zhou, E Terwilliger, M Frodey, Jordan           
   Shen Pool: P 3:29.80   11/5/2011 Niskayuna, Nisk                            
                         K Zhou, M Frodey, E Terwilliger, M Jordan         
                3:42.73  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Niskayuna                                   3:39.67    3:33.58 NYS     40  
     1) Nina Chicatelli JR              2) Yunfan Dong SR                 
     3) Lillian Bushway JR              4) Isabel Bushway SR              
              26.36       54.97 (54.97)     1:19.96 (24.99)     1:47.27 (52.30)
        2:13.13 (25.86)     2:40.92 (53.65)     3:05.94 (25.02)     3:33.58 (52.66)
  2 Shenendehowa                                3:37.04    3:34.01 NYS     34  
     1) Shauna Killane SR               2) Lauren Ostrander SR            
     3) Alice Han SO                    4) Alison Sposili SO              
              25.95       53.68 (53.68)     1:19.21 (25.53)     1:47.45 (53.77)
        2:13.44 (25.99)     2:40.80 (53.35)     3:06.04 (25.24)     3:34.01 (53.21)
  3 Mohonasen-Schalmont                         3:37.72    3:39.00 NYS     32  
     1) Amaya DiGiovanni JR             2) Marianna Santabarbara SO       
     3) Amanda Jurgelon 8               4) Mary Kate Conway JR            
              25.97       54.11 (54.11)     1:20.25 (26.14)     1:50.09 (55.98)
        2:16.22 (26.13)     2:45.31 (55.22)     3:10.53 (25.22)     3:39.00 (53.69)
  4 Ballston Spa                                3:44.70    3:40.62 NYS     30  
     1) Emma Hoffman SO                 2) Annalise Pepper SR             
     3) Kaitlyn Dybowski SR             4) Corinne Pepper SO              
              25.81       53.86 (53.86)     1:19.81 (25.95)     1:48.85 (54.99)
        2:15.21 (26.36)     2:45.09 (56.24)     3:11.21 (26.12)     3:40.62 (55.53)
  5 Saratoga Springs                            3:51.31    3:46.71         28  
     1) Elizabeth Baird SO              2) Rachel Love FR                 
     3) Julia Hawthorne SR              4) Emma Kelly JR                  
              26.90       55.88 (55.88)     1:22.99 (27.11)     1:52.73 (56.85)
        2:19.74 (27.01)     2:50.03 (57.30)     3:16.63 (26.60)     3:46.71 (56.68)
  6 Bethlehem                                   3:49.88    3:46.97         26  
     1) Madeline Ferreira FR            2) Rebecca Baldwin JR             
     3) Audrey Nadeau JR                4) Maggie Reynolds JR             
              26.86       55.77 (55.77)     1:22.78 (27.01)     1:52.88 (57.11)
        2:20.25 (27.37)     2:51.15 (58.27)     3:17.77 (26.62)     3:46.97 (55.82)
  7 Albany Academy                              3:52.81    3:47.91         24  
     1) Keegan Klima JR                 2) Liv Eisenhardt JR              
     3) Emilia Frazier SO               4) Chloe Derosia SR               
              27.54       57.69 (57.69)     1:24.68 (26.99)     1:54.88 (57.19)
        2:22.39 (27.51)     2:52.10 (57.22)     3:18.62 (26.52)     3:47.91 (55.81)
  8 Shaker                                      3:53.86    3:49.99         22  
     1) Sarah David SR                  2) Amber Crain SO                 
     3) Lily DeBellis FR                4) Emily Yu JR                    
              27.64       58.50 (58.50)     1:25.40 (26.90)     1:56.45 (57.95)
        2:23.40 (26.95)     2:52.81 (56.36)     3:20.08 (27.27)     3:49.99 (57.18)
B - Final
  9 Albany HS                                   3:56.43    3:52.84         18  
     1) Grace VanBowen FR               2) Mackenzi Stevenson JR          
     3) Adina Kligerman JR              4) Maggie Carroll SO              
              28.08       58.97 (58.97)     1:27.35 (28.38)   1:59.16 (1:00.19)
        2:27.30 (28.14)     2:58.32 (59.16)     3:24.68 (26.36)     3:52.84 (54.52)
 10 Burnt Hills-Scotia                          3:58.52    3:53.67         14  
     1) Jayna LaFerriere FR             2) Sophie Swain JR                
     3) Tia Jack 7                      4) Sophie Olson JR                
              28.34       58.96 (58.96)     1:25.79 (26.83)     1:56.71 (57.75)
        2:24.98 (28.27)     2:56.44 (59.73)     3:23.31 (26.87)     3:53.67 (57.23)
 11 Guilderland-Voorheesville                   4:01.26    3:57.79         12  
     1) Isabella Gitto FR               2) Laura Waltz SR                 
     3) Rachel Lai FR                   4) Kylie Rowland JR               
              28.00       59.43 (59.43)     1:27.97 (28.54)     1:59.41 (59.98)
        2:28.36 (28.95)   2:59.90 (1:00.49)     3:27.41 (27.51)     3:57.79 (57.89)
 12 Schenectady                                 4:48.40    4:07.38         10  
     1) Olivia McLeron JR               2) Josie Casper SO                
     3) Emma Bogdanowicz-Wilson FR      4) Isabella Sepulveda FR          
              28.14       58.93 (58.93)     1:26.56 (27.63)     1:57.86 (58.93)
        2:27.14 (29.28)   3:00.17 (1:02.31)     3:31.58 (31.41)   4:07.38 (1:07.21)