Girls Sec II  Division II Championships - 11/2/2017 to 11/4/2017
                  Girls Section II - Division 2 Championships
                                 Nov. 2-4 2017
                                    Results
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:43.21        2016 Long Beach (8)
                         K.Romano, M.Aroesty, C.Farrell, J.Cash
   Section 2: S 1:47.11        2013 Shenendehowa
                         J Samson, S Zhang, S Schwarz, J Lucius
   Shen Pool: P 1:47.11   11/9/2013 Shenendehowa, Shen
                         J Samson, S Zhang, S Schwarz, J Lucus
                1:44.91  AAA
                1:46.69  AAC
                1:52.35  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mohonasen-Schalmont                         1:52.18    1:51.42 NYS     40
     1) Megan Buzas FR                  2) Olivia Nelson SR
     3) Emily Holman SR                 4) Amaya DiGiovanni SO
                  29.11       59.87 (30.76)     1:27.17 (27.30)     1:51.42 (24.25)
  2 Albany Academy                              1:51.76    1:51.58 NYS     34
     1) Claire Gerdeman FR              2) Bella Amedio JR
     3) Chloe Derosia JR                4) Emily Murphy SR
                  28.21     1:00.67 (32.46)     1:27.15 (26.48)     1:51.58 (24.43)
  3 Glens Falls                                 2:07.27    1:55.08         32
     1) Madison Maier SO                2) Emma Mauro JR
     3) Kailyn Anselment SR             4) Ella Wolfstich SO
                  30.31     1:01.89 (31.58)     1:29.73 (27.84)     1:55.08 (25.35)
  4 Queensbury                                  1:56.17    1:56.21         30
     1) Willow Swan-Scott JR            2) Natalie Giumarra SO
     3) Brooke Edwards SR               4) Kayla Keddy JR
                  30.68     1:03.38 (32.70)     1:30.48 (27.10)     1:56.21 (25.73)
  5 Ravena-Coeymans-Selkirk                     1:57.14    1:56.59         28
     1) Carys Bartlett 8                2) Gillian Burch JR
     3) Emily Sulik SO                  4) Kaley Pagnotta SO
                  31.77     1:01.79 (30.02)     1:29.61 (27.82)     1:56.59 (26.98)
  6 Fonda-Johnstown                             2:07.03    2:06.95         26
     1) Emma Rizzo SR                   2) Emily Miles SR
     3) Angelina Atwood SO              4) Sophia Frenyea JR
                  34.07     1:06.69 (32.62)     1:39.50 (32.81)     2:06.95 (27.45)
  7 Emma Willard                                2:05.33    2:09.48         24
     1) Willa Werwaiss FR               2) Katherine Foster SR
     3) Caroline Galt SR                4) Heather Morrell SO
                  31.37     1:07.31 (35.94)     1:39.73 (32.42)     2:09.48 (29.75)
 -- Troy                                        2:08.50         DQ
     1) Gabrielle Swider JR             2) Maeve McDermott 7
     3) Lydia Godman JR                 4) Greta Zampier FR
                  32.81     1:09.89 (37.08)     1:38.42 (28.53)          DQ (29.09)
B - Final
  9 Amsterdam                                   2:13.36    2:16.98         18
     1) Anastasia Montalvo JR           2) Paige Bertuch SR
     3) Juilanna Busseno JR             4) Azia Aldi SO
                  35.09     1:11.71 (36.62)     1:46.03 (34.32)     2:16.98 (30.95)
 10 Holy Names                                  2:19.06    2:19.57         14
     1) Darcy Ryan JR                   2) Madison Mackey 8
     3) Savanah Scoons SO               4) Morgan Morizio JR
                  35.80     1:11.79 (35.99)     1:47.00 (35.21)     2:19.57 (32.57)
 11 Gloversville-Mayfield                       2:25.33    2:26.29         12
     1) Caitlyn Fonda JR                2) Payton Biasini SR
     3) Maya Rivera JR                  4) Sheyenne Beach SR
                  36.08     1:15.76 (39.68)     1:54.35 (38.59)     2:26.29 (31.94)

Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:47.39        2016 Lindsay Stone, Pittsford (5)
   Section 2: S 1:48.30        2012 Kina Zhou, Niskayuna
   Shen Pool: P 1:50.61   10/6/2012 Kina Zhou, Nisk
                1:48.82  AAA
                1:50.65  AAC
                1:57.24  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mary Kate Conway    SO Mohon-Schal          1:56.18    1:55.09 NYS     20
                  26.09       54.51 (28.42)     1:24.23 (29.72)     1:55.09 (30.86)
  2 Amaya DiGiovanni    SO Mohon-Schal          1:57.49    1:58.79         17
                  27.12       56.92 (29.80)     1:27.88 (30.96)     1:58.79 (30.91)
  3 Kailyn Anselment    SR Glens Falls          1:58.85    1:59.05         16
                  27.90       58.13 (30.23)     1:29.03 (30.90)     1:59.05 (30.02)
  4 Isabel Nelson        8 Albany Academy       2:02.18    2:02.11         15
                  28.01       59.16 (31.15)     1:31.38 (32.22)     2:02.11 (30.73)
  5 Emilia Frazier      FR Albany Academy       2:04.67    2:03.72         14
                  29.16     1:00.02 (30.86)     1:31.89 (31.87)     2:03.72 (31.83)
  6 Anna Bearor          8 Queensbury           2:07.23    2:04.51         12
                  29.94     1:01.63 (31.69)     1:33.23 (31.60)     2:04.51 (31.28)
  7 Keegan Klima        SO Albany Academy       2:04.31    2:04.86         13
                  28.68     1:00.34 (31.66)     1:32.89 (32.55)     2:04.86 (31.97)
  8 Breityn Barnhart    SO Mohon-Schal          2:07.91    2:08.53         11
                  29.25     1:00.78 (31.53)     1:34.24 (33.46)     2:08.53 (34.29)
B - Final
  9 Reagan Rath         SO Glens Falls          2:10.23    2:09.96          9
                  30.66     1:03.05 (32.39)     1:36.91 (33.86)     2:09.96 (33.05)
 10 Gabriela McSwieney  FR Holy Names           2:13.03    2:10.19          7
                  30.43     1:03.93 (33.50)     1:38.05 (34.12)     2:10.19 (32.14)
 11 Isabelle Willis     JR Glovers-Mayfield     2:11.33    2:11.04          6
                  29.67     1:02.71 (33.04)     1:36.71 (34.00)     2:11.04 (34.33)
 12 Rachel Palmer       SO Queensbury           2:14.44    2:13.67          5
                  30.81     1:04.23 (33.42)     1:39.02 (34.79)     2:13.67 (34.65)
 13 Rowan Davidson       8 Glens Falls          2:10.78    2:13.90          4
                  31.66     1:05.70 (34.04)     1:40.36 (34.66)     2:13.90 (33.54)
 14 Harper Cartwright   SO Emma Willard         2:12.58    2:14.00          3
                  30.73     1:05.35 (34.62)     1:40.11 (34.76)     2:14.00 (33.89)
 15 Caroline Versaci    JR Emma Willard         2:16.54    2:14.79          2
                  30.62     1:04.70 (34.08)     1:40.20 (35.50)     2:14.79 (34.59)
 16 Sophia Frenyea      JR Fonda-Johnstown      2:16.33    2:19.89          1
                  31.17     1:05.70 (34.53)     1:41.88 (36.18)     2:19.89 (38.01)
Preliminaries
 17 Mikaleigh Hughes     7 Troy                 2:16.83
 18 Ella Gibbs          FR Albany Academy       2:18.18
 19 Samantha Lunt       JR Glens Falls          2:19.30
 20 Amanda Jurgelon      7 Mohon-Schal          2:21.24
 21 Jessie Triller      SR Holy Names           2:21.56
 22 Abby Duvall         JR Queensbury           2:22.07
 23 Emily Koudelka      SO Queensbury           2:22.08
 24 Tessa Conti         SR Amsterdam            2:24.28
 25 Heather Morrell     SO Emma Willard         2:26.81

Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:58.29        2005 Julia Smit - Mt. Sinai, Mount Sinai (11)
   Section 2: S 2:02.25        2015 Julia Samson, Shenendehowa
   Shen Pool: P 2:03.29   11/8/2015 Julia Samson, Shen
                2:01.89  AAA
                2:04.08  AAC
                2:12.84  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Gillian Burch       JR RCSCA                2:10.44    2:09.65 NYS     20
                  28.85     1:02.32 (33.47)     1:38.24 (35.92)     2:09.65 (31.41)
  2 Gabrielle Bianco    SR Emma Willard         2:12.76    2:13.79         17
                  28.72     1:01.91 (33.19)     1:41.90 (39.99)     2:13.79 (31.89)
  3 Emily Sulik         SO RCSCA                2:15.62    2:16.12         16
                  29.27     1:03.71 (34.44)     1:44.28 (40.57)     2:16.12 (31.84)
  4 Liv Eisenhardt      SO Albany Academy       2:17.27    2:18.32         15
                  29.58     1:04.14 (34.56)     1:46.84 (42.70)     2:18.32 (31.48)
  5 Rachel Gallucci     FR Holy Names           2:19.42    2:19.76         14
                  29.01     1:03.52 (34.51)     1:46.40 (42.88)     2:19.76 (33.36)
  6 Natalie Giumarra    SO Queensbury           2:24.51    2:24.04         13
                  31.61     1:08.27 (36.66)     1:49.39 (41.12)     2:24.04 (34.65)
  7 Megan Plante         8 Albany Academy       2:25.43    2:26.08         12
                  31.53     1:07.63 (36.10)     1:50.95 (43.32)     2:26.08 (35.13)
  8 Bella Amedio        JR Albany Academy       2:26.61    2:31.91         11
                  33.58     1:12.98 (39.40)     1:55.97 (42.99)     2:31.91 (35.94)
B - Final
  9 Genevieve Coutant   SO Queensbury           2:26.68    2:25.74          9
                  32.12     1:09.25 (37.13)     1:51.68 (42.43)     2:25.74 (34.06)
 10 Reaghan Reynolds    JR Mohon-Schal          2:27.80    2:29.14          7
                  31.21     1:08.16 (36.95)     1:52.86 (44.70)     2:29.14 (36.28)
 11 Gabrielle Swider    JR Troy                 2:27.85    2:30.01          6
                  32.85     1:09.38 (36.53)     1:56.28 (46.90)     2:30.01 (33.73)
 12 Ahva Heyman         FR Glens Falls          2:32.26    2:30.25          5
                  32.39     1:12.34 (39.95)     1:56.17 (43.83)     2:30.25 (34.08)
 13 Madison Maier       SO Glens Falls          2:36.97    2:37.66          4
                  32.95     1:10.88 (37.93)     2:00.26 (49.38)     2:37.66 (37.40)
 14 Savanah Scoons      SO Holy Names           2:37.02    2:38.01          3
                  33.35     1:14.03 (40.68)     2:01.91 (47.88)     2:38.01 (36.10)
 15 Isabella Ledet      FR Albany Academy       2:38.37    2:38.65          2
                  35.04     1:15.22 (40.18)     2:02.24 (47.02)     2:38.65 (36.41)
 16 Abigail Sellnow      7 Mohon-Schal          2:38.42    2:39.11          1
                  34.39     1:14.22 (39.83)     2:05.39 (51.17)     2:39.11 (33.72)
Preliminaries
 17 Paige Bertuch       SR Amsterdam            2:41.09
 18 Elliana Adeson      SO Queensbury           2:41.29
 19 Caroline Galt       SR Emma Willard         2:42.01
 20 Taylor Scarincio    SR Glens Falls          2:43.66
 21 Elizabeth Simmes    JR Queensbury           2:43.93
 22 Grace Gohn          SO Glens Falls          2:44.78
 23 Gabriella Fernande  JR Mohon-Schal          2:47.66
 24 Kylie Noga          JR Mohon-Schal          2:47.79

Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 22.21        2016 Katherine Douglass - Pelham, Pelham (1)
   Section 2: S 23.26        1991 Richelle Depold, Scotia-Glenville
   Shen Pool: P 23.62  10/10/2015 Katie Smith, Pitt
                23.24  AAA
                23.63  AAC
                24.84  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Claire Gerdeman     FR Albany Academy         24.95      24.71 NYS     20
  2 Olivia Nelson       SR Mohon-Schal            25.25      25.13         17
  3 Emily Murphy        SR Albany Academy         25.17      25.22         16
  4 Ella Wolfstich      SO Glens Falls            25.57      25.53         15
  5 Emily Holman        SR Mohon-Schal            25.88      25.95         14
  6 Emma Mauro          JR Glens Falls            26.01      26.06         13
  7 Marianna Santabarb  FR Mohon-Schal            26.07      26.39         12
  8 Jenna Drummond      FR Emma Willard           26.18      26.44         11
B - Final
  9 Mea Amedio           7 Albany Academy         26.30      26.58          9
 10 Brooke Edwards      SR Queensbury             26.41      26.67          7
 11 Megan Geczy         SO Queensbury             26.65      26.78          6
 12 Kayla Keddy         JR Queensbury             26.68      26.80          5
 13 Abigail Nguyen      SR Emma Willard           26.71      27.23          4
 14 Kaley Pagnotta      SO RCSCA                  27.26      27.30          3
 15 Angela Troisi       SR Queensbury             27.42      27.38          2
 16 Laura Gemmett       SR Mohon-Schal            27.57      27.45          1
Preliminaries
 17 Kacie Wolfstich     FR Glens Falls            27.58
 18 Lydia Godman        JR Troy                   27.60
 19 Elah Ginsburg       JR Troy                   27.76
 20 Emma Rizzo          SR Fonda-Johnstown        28.32
 21 Adler Palmer        SO Glens Falls            28.71
 22 Claire Seleen        7 Albany Academy         29.06

Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 561.80        1998 Cassandra Cardinell - Shaker, Shaker (2)
   Section 2: S 635.15        1999 Cassandra Cardinell, Shaker
   Shen Pool: P 566.55  10/11/2014 Alya Bonniwell, Ithica
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Megan Cook          SR Queensbury            289.40     528.40         20
  2 Caroline Pecor      FR Mohon-Schal           192.20     371.35         17
  3 Taylor Barber       SR Notre Dame-BG         202.40     363.60         16
  4 Jenna Giombetti     JR Mohon-Schal           189.05     344.50         15
  5 Lauren White        SR Queensbury            192.75     343.85         14
  6 Sarah Blow          SR Glens Falls           158.10     316.80         13
  7 Keeley Herrick      FR Mohon-Schal           163.45     315.40         12
  8 Giavana Smith       FR Emma Willard          178.05     305.85         11
 -- Libbie Sturgess-Ma  JR Glovers-Mayfield      193.50         DQ

Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 53.13        2016 Kristen Romano, Long Beach (8)
   Section 2: S 54.35        1990 Richelle Depold, Scotia
   Shen Pool: P 55.59   11/5/2016 Mia Cote, Glens Falls
                54.56  AAA
                55.75  AAC
              1:00.02  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Alexandra Dixon     SR Mohon-Schal            59.66      58.00 NYS     20
                  27.54       58.00 (30.46)
  2 Gabrielle Bianco    SR Emma Willard         1:01.11    1:01.24         17
                  28.54     1:01.24 (32.70)
  3 Willow Swan-Scott   JR Queensbury           1:01.73    1:01.87         16
                  28.43     1:01.87 (33.44)
  4 Kylie Salerno       SR Maple Hills          1:01.88    1:02.03         15
                  28.71     1:02.03 (33.32)
  5 Rachel Gallucci     FR Holy Names           1:03.28    1:02.81         14
                  29.65     1:02.81 (33.16)
  6 Emily Holman        SR Mohon-Schal          1:03.07    1:03.01         13
                  28.93     1:03.01 (34.08)
  7 Liv Eisenhardt      SO Albany Academy       1:03.65    1:03.97         12
                  29.77     1:03.97 (34.20)
  8 Marianna Santabarb  FR Mohon-Schal          1:04.49    1:05.02         11
                  30.13     1:05.02 (34.89)
B - Final
  9 Willa Werwaiss      FR Emma Willard         1:05.20    1:03.67          9
                  30.21     1:03.67 (33.46)
 10 Brooke Edwards      SR Queensbury           1:05.80    1:04.41          7
                  30.42     1:04.41 (33.99)
 11 Lydia Godman        JR Troy                 1:07.71    1:05.65          6
                  30.21     1:05.65 (35.44)
 12 Cecilia Eisenhardt  SR Albany Academy       1:06.06    1:05.86          5
                  30.75     1:05.86 (35.11)
 13 Carys Bartlett       8 RCSCA                1:08.53    1:08.09          4
                  31.38     1:08.09 (36.71)
 14 Angela Troisi       SR Queensbury           1:08.72    1:09.70          3
                  32.72     1:09.70 (36.98)
 15 Cambrie Schliff     SR Glens Falls          1:09.50    1:10.52          2
                  32.22     1:10.52 (38.30)
 16 Mikaleigh Hughes     7 Troy                 1:11.84    1:11.19          1
                  32.30     1:11.19 (38.89)

Swim-off
  1 Mikaleigh Hughes     7 Troy                 1:10.33
  2 Brooke Patnode      SO Glens Falls          1:12.29

Preliminaries
 17 Brooke Patnode      SO Glens Falls         J1:11.84
 18 Kylie Noga          JR Mohon-Schal          1:11.99
 19 Elliana Adeson      SO Queensbury           1:13.58
 20 Adler Palmer        SO Glens Falls          1:14.02
 21 Caroline Galt       SR Emma Willard         1:15.38
 22 Anastasia Montalvo  JR Amsterdam            1:16.90
 23 Cailin Harrington   FR Glens Falls          1:17.11
 24 Abigail Rizzo       SO Fonda-Johnstown      1:18.59
 25 Juilanna Busseno    JR Amsterdam            1:18.61
 26 Hannah Chaput       JR Albany Academy       1:22.07
 27 Olivia Brahler      SR Amsterdam            1:24.53
 -- Chloe Derosia       JR Albany Academy           DQ

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 48.54        2016 Katherine Douglass - Pelham, Pelham (1)
   Section 2: S 50.14        2012 Kina Zhou, Niskayuna
   Shen Pool: P 50.08   2/22/2017 Bridget Semenuk, CPAC
                50.41  AAA
                51.17  AAC
                54.36  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mary Kate Conway    SO Mohon-Schal            52.75      52.16 NYS     20
                  25.43       52.16 (26.73)
  2 Claire Gerdeman     FR Albany Academy         54.44      53.79 NYS     17
                  26.20       53.79 (27.59)
  3 Emily Murphy        SR Albany Academy         54.40      54.46         16
                  26.28       54.46 (28.18)
  4 Emily Miles         SR Fonda-Johnstown        54.58      54.89         15
                  26.44       54.89 (28.45)
  5 Ella Wolfstich      SO Glens Falls            57.03      56.20         14
                  26.90       56.20 (29.30)
  6 Rosemarie Versaci   FR Emma Willard           56.47      56.69         13
                  27.36       56.69 (29.33)
  7 Anna Bearor          8 Queensbury             57.12      57.01         12
                  27.62       57.01 (29.39)
  8 Megan Buzas         FR Mohon-Schal            58.04      57.93         11
                  28.08       57.93 (29.85)
B - Final
  9 Allie Johnston       7 Queensbury             58.70      57.97          9
                  27.92       57.97 (30.05)
 10 Avery Besch         JR Albany Academy         58.24      58.12          7
                  27.65       58.12 (30.47)
 11 Abigail Nguyen      SR Emma Willard           58.18      58.15          6
                  27.94       58.15 (30.21)
 12 Megan Geczy         SO Queensbury             58.91      58.60          5
                  28.20       58.60 (30.40)
 13 Kaley Pagnotta      SO RCSCA                1:00.13    1:00.30          4
                  29.11     1:00.30 (31.19)
 14 Elah Ginsburg       JR Troy                 1:00.55    1:00.45          3
                  28.86     1:00.45 (31.59)
 15 Emily Felton        FR Queensbury           1:01.01    1:00.49          2
                  29.54     1:00.49 (30.95)
 16 Emma Rowzee         JR RCSCA                1:01.01    1:01.14          1
                  29.12     1:01.14 (32.02)
Preliminaries
 17 Emily Bascom        SR Mohon-Schal          1:01.02
 18 Kacie Wolfstich     FR Glens Falls          1:02.37
 19 Samantha Lunt       JR Glens Falls          1:02.90
 20 Virginia Frazee     FR RCSCA                1:03.09
 21 Marlee Pelton-Fuen  JR Glens Falls          1:03.45
 22 Madison Mackey       8 Holy Names           1:04.08
 23 Heather Morrell     SO Emma Willard         1:05.87
 24 Tessa Conti         SR Amsterdam            1:05.98
 25 Isabella Ledet      FR Albany Academy       1:06.44
 26 Angelina Atwood     SO Fonda-Johnstown      1:06.51
 27 Marisa Swider       FR Troy                 1:07.03
 28 Julia Norris        SO Fonda-Johnstown      1:07.46
 29 Azia Aldi           SO Amsterdam            1:07.94
 30 Bailey Grogan       FR RCSCA                1:08.40
 31 Megan O'Connell     JR Fonda-Johnstown      1:08.74
 32 Kelly Kilgallen     JR Amsterdam            1:08.94
 33 Darcy Ryan          JR Holy Names           1:09.16
 34 Gillian Oleksiak    FR Mohon-Schal          1:10.65
 35 Alyssa Henley       SR Glovers-Mayfield     1:11.36

Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 4:46.80        2016 Lindsay Stone, Pittsford (5)
   Section 2: S 4:56.94        2012 Kina Zhou, Niskayuna
   Shen Pool: P 4:53.95   10/8/2016 Lindsay Stone, Pitt
                4:52.12  AAA
                4:57.09  AAC
                5:14.65  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Alexandra Dixon     SR Mohon-Schal          5:16.29    5:08.53 NYS     20
                  27.49       56.65 (29.16)     1:26.78 (30.13)     1:57.77 (30.99)
        2:28.73 (30.96)     3:00.16 (31.43)     3:32.20 (32.04)     4:04.72 (32.52)
        4:37.34 (32.62)     5:08.53 (31.19)
  2 Amaya DiGiovanni    SO Mohon-Schal          5:16.45    5:17.31         17
                  28.41       59.68 (31.27)     1:31.93 (32.25)     2:04.51 (32.58)
        2:37.08 (32.57)     3:09.81 (32.73)     3:42.40 (32.59)     4:14.83 (32.43)
        4:46.77 (31.94)     5:17.31 (30.54)
  3 Kailyn Anselment    SR Glens Falls          5:22.80    5:18.90         16
                  29.17     1:00.63 (31.46)     1:33.08 (32.45)     2:05.65 (32.57)
        2:38.40 (32.75)     3:11.16 (32.76)     3:43.87 (32.71)     4:15.81 (31.94)
        4:47.77 (31.96)     5:18.90 (31.13)
  4 Emily Sulik         SO RCSCA                5:22.76    5:24.12         15
                  29.65     1:01.47 (31.82)     1:33.84 (32.37)     2:06.54 (32.70)
        2:39.56 (33.02)     3:12.56 (33.00)     3:45.64 (33.08)     4:18.60 (32.96)
        4:51.82 (33.22)     5:24.12 (32.30)
  5 Isabel Nelson        8 Albany Academy       5:31.83    5:25.77         14
                  30.38     1:02.55 (32.17)     1:35.12 (32.57)     2:07.16 (32.04)
        2:40.69 (33.53)     3:13.27 (32.58)     3:46.79 (33.52)     4:21.08 (34.29)
        4:54.28 (33.20)     5:25.77 (31.49)
  6 Keegan Klima        SO Albany Academy       5:32.65    5:36.53         13
                  29.95     1:02.60 (32.65)     1:36.35 (33.75)     2:10.63 (34.28)
        2:45.33 (34.70)     3:19.53 (34.20)     3:54.02 (34.49)     4:28.31 (34.29)
        5:02.70 (34.39)     5:36.53 (33.83)
  7 Jenna Drummond      FR Emma Willard         5:46.92    5:42.92         12
                  30.59     1:04.95 (34.36)     1:39.54 (34.59)     2:14.34 (34.80)
        2:49.44 (35.10)     3:24.36 (34.92)     3:59.61 (35.25)     4:35.15 (35.54)
        5:09.94 (34.79)     5:42.92 (32.98)
  8 Rowan Davidson       8 Glens Falls          5:47.69    5:53.78         11
                  31.62     1:06.72 (35.10)     1:43.83 (37.11)     2:20.51 (36.68)
        2:56.21 (35.70)     3:32.06 (35.85)     4:08.31 (36.25)     4:44.54 (36.23)
        5:20.31 (35.77)     5:53.78 (33.47)
B - Final
  9 Cecilia Eisenhardt  SR Albany Academy       5:48.73    5:44.21          9
                  31.03     1:04.50 (33.47)     1:38.65 (34.15)     2:13.19 (34.54)
        2:48.17 (34.98)     3:23.02 (34.85)     3:58.03 (35.01)     4:33.76 (35.73)
        5:09.75 (35.99)     5:44.21 (34.46)
 10 Gabriela McSwieney  FR Holy Names           5:49.81    5:48.54          7
                  32.54     1:07.87 (35.33)     1:43.94 (36.07)     2:19.25 (35.31)
        2:54.80 (35.55)     3:30.55 (35.75)     4:06.64 (36.09)     4:41.63 (34.99)
        5:16.03 (34.40)     5:48.54 (32.51)
 11 Isabelle Willis     JR Glovers-Mayfield     5:51.69    5:49.05          6
                  31.33     1:06.31 (34.98)     1:41.88 (35.57)     2:17.43 (35.55)
        2:52.72 (35.29)     3:28.35 (35.63)     4:04.00 (35.65)     4:39.49 (35.49)
        5:14.69 (35.20)     5:49.05 (34.36)
 12 Rachel Palmer       SO Queensbury           5:57.80    5:52.25          5
                  31.45     1:06.12 (34.67)     1:42.15 (36.03)     2:18.34 (36.19)
        2:54.05 (35.71)     3:30.31 (36.26)     4:05.70 (35.39)     4:41.59 (35.89)
        5:17.52 (35.93)     5:52.25 (34.73)
 13 Reaghan Reynolds    JR Mohon-Schal          5:58.03    5:52.64          4
                  31.63     1:06.18 (34.55)     1:41.81 (35.63)     2:17.48 (35.67)
        2:53.75 (36.27)     3:30.97 (37.22)     4:07.18 (36.21)     4:44.72 (37.54)
        5:19.65 (34.93)     5:52.64 (32.99)
 14 Reagan Rath         SO Glens Falls          5:52.45    5:52.77          3
                  32.34     1:06.71 (34.37)     1:41.96 (35.25)     2:17.44 (35.48)
        2:52.59 (35.15)     3:28.04 (35.45)     4:04.41 (36.37)     4:41.43 (37.02)
        5:18.58 (37.15)     5:52.77 (34.19)
 15 Harper Cartwright   SO Emma Willard         5:50.84    5:59.67          2
                  31.13     1:05.25 (34.12)     1:40.16 (34.91)     2:16.85 (36.69)
        2:53.97 (37.12)     3:31.68 (37.71)     4:08.55 (36.87)     4:46.64 (38.09)
        5:23.98 (37.34)     5:59.67 (35.69)
 16 Kristin Felton      SR Queensbury           6:08.32    6:10.57          1
                  32.11     1:07.90 (35.79)     1:45.32 (37.42)     2:23.58 (38.26)
        3:01.78 (38.20)     3:39.63 (37.85)     4:18.14 (38.51)     4:56.50 (38.36)
        5:34.07 (37.57)     6:10.57 (36.50)
Preliminaries
 17 Maeve McDermott      7 Troy                 6:08.80
 18 Ella Gibbs          FR Albany Academy       6:11.75
 19 Olivia Muller       SR Mohon-Schal          6:13.36
 20 Ahva Heyman         FR Glens Falls          6:15.41
 21 Eliza Lockwood      FR Queensbury           6:19.71
 22 Savanah Scoons      SO Holy Names           6:20.68
 23 Abigail Rizzo       SO Fonda-Johnstown      6:22.03
 24 Greta Zampier       FR Troy                 6:28.88

Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:33.77        2015 Pittsford (5)
                         B.Evans, E.Corby, L.Stone, K.Smith
   Section 2: S 1:37.33        2012 Niskayuna
                         K Zhou, M Frodey, A Vitolins, G Matuszyk
   Shen Pool: P 1:36.28  10/10/2015 Pittsford, Pitt
                         B Evans, E Corby, L Stone, K Smith
                1:35.67  AAA
                1:37.32  AAC
                1:41.69  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mohonasen-Schalmont                         1:41.85    1:40.24 NYS     40
     1) Olivia Nelson SR                2) Marianna Santabarbara FR
     3) Mary Kate Conway SO             4) Alexandra Dixon SR
                  25.40       51.41 (26.01)     1:15.69 (24.28)     1:40.24 (24.55)
  2 Albany Academy                              1:42.27    1:41.17 NYS     34
     1) Emily Murphy SR                 2) Chloe Derosia JR
     3) Liv Eisenhardt SO               4) Claire Gerdeman FR
                  25.37       51.43 (26.06)     1:16.98 (25.55)     1:41.17 (24.19)
  3 Emma Willard                                1:43.63    1:43.72         32
     1) Gabrielle Bianco SR             2) Jenna Drummond FR
     3) Abigail Nguyen SR               4) Rosemarie Versaci FR
                  25.64       51.78 (26.14)     1:18.06 (26.28)     1:43.72 (25.66)
  4 Glens Falls                                 1:51.67    1:44.07         30
     1) Emma Mauro JR                   2) Madison Maier SO
     3) Kailyn Anselment SR             4) Ella Wolfstich SO
                  26.64       52.79 (26.15)     1:17.89 (25.10)     1:44.07 (26.18)
  5 Queensbury                                  1:46.46    1:45.50         28
     1) Kayla Keddy JR                  2) Megan Geczy SO
     3) Anna Bearor 8                   4) Brooke Edwards SR
                  26.88       53.40 (26.52)     1:19.10 (25.70)     1:45.50 (26.40)
  6 Holy Names                                  1:54.71    1:52.98         26
     1) Jessie Triller SR               2) Rachel Gallucci FR
     3) Madison Mackey 8                4) Gabriela McSwieney FR
                  29.23       56.22 (26.99)     1:24.81 (28.59)     1:52.98 (28.17)
  7 Troy                                        1:56.45    1:53.38         24
     1) Elah Ginsburg JR                2) Greta Zampier FR
     3) Maeve McDermott 7               4) Lydia Godman JR
                  27.58       57.44 (29.86)     1:25.98 (28.54)     1:53.38 (27.40)
  8 Fonda-Johnstown                             2:02.92    2:02.40         22
     1) Abigail Rizzo SO                2) Julia Norris SO
     3) Megan O'Connell JR              4) Angelina Atwood SO
                  30.35     1:00.77 (30.42)     1:32.23 (31.46)     2:02.40 (30.17)
B - Final
  9 Gloversville-Mayfield                       2:05.23    2:01.49         18
     1) Alyssa Henley SR                2) Kaylie Sturgess-Mansell FR
     3) Caitlyn Fonda JR                4) Isabelle Willis JR
                  31.61     1:02.14 (30.53)     1:33.81 (31.67)     2:01.49 (27.68)
 10 Amsterdam                                   2:03.04    2:01.67         14
     1) Azia Aldi SO                    2) Kelly Kilgallen JR
     3) Tessa Conti SR                  4) Anastasia Montalvo JR
                  30.96     1:01.60 (30.64)     1:32.13 (30.53)     2:01.67 (29.54)
 11 Ravena-Coeymans-Selkirk                     2:11.44    2:05.69         12
     1) Maria Morrow 8                  2) Bailey Grogan FR
     3) Virginia Frazee FR              4) Emma Rowzee JR
                  36.37     1:08.70 (32.33)     1:36.74 (28.04)     2:05.69 (28.95)

Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 53.36        2016 Kristen Romano, Long Beach (8)
   Section 2: S 55.31        2011 Jenna Bickel, Guilderland-V
   Shen Pool: P 54.23   2/22/2017 Marci Maguire, Ridgfield
                55.05  AAA
                56.30  AAC
              1:00.42  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kylie Salerno       SR Maple Hills            59.78      59.77 NYS     20
                  28.92       59.77 (30.85)
  2 Chloe Derosia       JR Albany Academy       1:00.92    1:01.05         17
                  29.51     1:01.05 (31.54)
  3 Avery Besch         JR Albany Academy       1:03.94    1:03.07         16
                  30.66     1:03.07 (32.41)
  4 Willow Swan-Scott   JR Queensbury           1:03.35    1:03.84         15
                  31.09     1:03.84 (32.75)
  5 Megan Plante         8 Albany Academy       1:03.75    1:03.96         14
                  30.89     1:03.96 (33.07)
  6 Kayla Keddy         JR Queensbury           1:05.93    1:04.58         13
                  31.53     1:04.58 (33.05)
  7 Allie Johnston       7 Queensbury           1:04.37    1:04.69         12
                  31.65     1:04.69 (33.04)
  8 Megan Buzas         FR Mohon-Schal          1:06.03    1:04.91         11
                  32.50     1:04.91 (32.41)
B - Final
  9 Willa Werwaiss      FR Emma Willard         1:06.49    1:05.13          9
                  32.32     1:05.13 (32.81)
 10 Emily Felton        FR Queensbury           1:09.15    1:07.14          7
                  32.83     1:07.14 (34.31)
 11 Gabrielle Swider    JR Troy                 1:07.03    1:07.76          6
                  33.23     1:07.76 (34.53)
 12 Carys Bartlett       8 RCSCA                1:07.96    1:08.35          5
                  32.68     1:08.35 (35.67)
 13 Madison Maier       SO Glens Falls          1:07.64    1:09.13          4
                  33.54     1:09.13 (35.59)
 14 Olivia Muller       SR Mohon-Schal          1:11.24    1:09.30          3
                  33.75     1:09.30 (35.55)
 15 Greta Zampier       FR Troy                 1:09.60    1:09.33          2
                  33.71     1:09.33 (35.62)
 16 Jessie Triller      SR Holy Names           1:10.52    1:10.49          1
                  34.73     1:10.49 (35.76)
Preliminaries
 17 Caroline Versaci    JR Emma Willard         1:11.55
 18 Marisa Swider       FR Troy                 1:11.62
 19 Taylor Scarincio    SR Glens Falls          1:11.89
 20 Grace Gohn          SO Glens Falls          1:12.54
 21 Gabriella Fernande  JR Mohon-Schal          1:12.67
 22 Claire Seleen        7 Albany Academy       1:13.42
 23 Izzy Topper         SR Glens Falls          1:13.82
 24 Emma Rizzo          SR Fonda-Johnstown      1:14.80
 25 Abby DellaRocco     FR Mohon-Schal          1:15.07
 26 Julia Norris        SO Fonda-Johnstown      1:17.75
 27 Anastasia Montalvo  JR Amsterdam            1:20.02
 28 Juilanna Busseno    JR Amsterdam            1:20.13
 29 Amelia Barkevich    JR Amsterdam            1:22.62
 30 Kaylie Sturgess-Ma  FR Glovers-Mayfield     1:24.08
 31 Michaela VanGorder  JR Fonda-Johnstown      1:24.43
 32 Olivia Brahler      SR Amsterdam            1:28.41
 33 Alyssa Henley       SR Glovers-Mayfield     1:44.68

Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NYSPHSAA: N   59.85        2016 Margaret Aroesty, Long Beach (8
   Section 2: S 1:01.33        2016 Olivia Jack, Scocia-Glenville
   Shen Pool: P 1:01.33   11/8/2016 Olivia Jack, BH/BL-SG
                1:02.82  AAA
                1:04.26  AAC
                1:08.60  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Gillian Burch       JR RCSCA                1:04.17    1:04.36 NYS     20
                  30.72     1:04.36 (33.64)
  2 Olivia Nelson       SR Mohon-Schal          1:07.35    1:06.74 NYS     17
                  31.06     1:06.74 (35.68)
  3 Emma Mauro          JR Glens Falls          1:09.69    1:09.72         16
                  32.40     1:09.72 (37.32)
  4 Emily Miles         SR Fonda-Johnstown      1:10.73    1:11.19         15
                  33.49     1:11.19 (37.70)
  5 Mea Amedio           7 Albany Academy       1:13.39    1:12.88         14
                  34.28     1:12.88 (38.60)
  6 Natalie Giumarra    SO Queensbury           1:12.87    1:13.52         13
                  34.66     1:13.52 (38.86)
  7 Bella Amedio        JR Albany Academy       1:12.75    1:13.61         12
                  34.52     1:13.61 (39.09)
  8 Rosemarie Versaci   FR Emma Willard         1:13.85    1:15.00         11
                  35.50     1:15.00 (39.50)
B - Final
  9 Emilia Frazier      FR Albany Academy       1:17.02    1:16.45          9
                  36.34     1:16.45 (40.11)
 10 Genevieve Coutant   SO Queensbury           1:16.13    1:16.97          7
                  36.15     1:16.97 (40.82)
 11 Laura Gemmett       SR Mohon-Schal          1:17.59    1:17.60          6
                  35.64     1:17.60 (41.96)
 12 Cambrie Schliff     SR Glens Falls          1:17.15    1:17.77          5
                  36.60     1:17.77 (41.17)
 13 Emma Rowzee         JR RCSCA                1:18.38    1:17.97          4
                  36.68     1:17.97 (41.29)
 14 Breityn Barnhart    SO Mohon-Schal          1:17.63    1:19.03          3
                  38.15     1:19.03 (40.88)
 15 Sophia Frenyea      JR Fonda-Johnstown      1:19.90    1:20.32          2
                  37.44     1:20.32 (42.88)
 16 Paige Bertuch       SR Amsterdam            1:18.69    1:20.59          1
                  37.68     1:20.59 (42.91)
Preliminaries
 17 Emily Bascom        SR Mohon-Schal          1:20.04
 18 Emily Koudelka      SO Queensbury           1:20.40
 19 Lily Duerr          SO Glens Falls          1:20.44
 20 Virginia Frazee     FR RCSCA                1:20.88
 21 Katherine Foster    SR Emma Willard         1:21.20
 22 Madison Mackey       8 Holy Names           1:22.31
 23 Martyna Boczar      SO Queensbury           1:23.68
 24 Maeve McDermott      7 Troy                 1:23.85
 25 Marlee Pelton-Fuen  JR Glens Falls          1:24.53
 26 Darcy Ryan          JR Holy Names           1:26.36
 27 Natalie Goyer        8 Albany Academy       1:26.43
 28 Payton Biasini      SR Glovers-Mayfield     1:30.53

Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 3:25.24        2015 Pittsford (5)
                         L.Stone, E.Corby, B.Evans, K.Smith
   Section 2: S 3:28.84        2011 Niskayuna
                         K Zhou, E Terwilliger, M Frodey, Jordan
   Shen Pool: P 3:29.80   11/5/2011 Niskayuna, Nisk
                         K Zhou, M Frodey, E Terwilliger, M Jordan
                3:27.95  AAA
                3:31.42  AAC
                3:42.73  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mohonasen-Schalmont                         3:40.35    3:38.57 NYS     40
     1) Amaya DiGiovanni SO             2) Mary Kate Conway SO
     3) Emily Holman SR                 4) Alexandra Dixon SR
                  26.36       54.56 (54.56)     1:20.07 (25.51)     1:48.11 (53.55)
        2:14.54 (26.43)     2:44.41 (56.30)     3:10.34 (25.93)     3:38.57 (54.16)
  2 Emma Willard                                3:53.91    3:49.34         34
     1) Abigail Nguyen SR               2) Jenna Drummond FR
     3) Gabrielle Bianco SR             4) Rosemarie Versaci FR
                  28.32       58.52 (58.52)     1:26.89 (28.37)     1:57.53 (59.01)
        2:23.96 (26.43)     2:52.61 (55.08)     3:20.03 (27.42)     3:49.34 (56.73)
  3 Ravena-Coeymans-Selkirk                     3:53.90    3:49.37         32
     1) Kaley Pagnotta SO               2) Carys Bartlett 8
     3) Emily Sulik SO                  4) Gillian Burch JR
                  28.86   1:00.17 (1:00.17)     1:28.59 (28.42)   2:00.58 (1:00.41)
        2:26.94 (26.36)     2:56.84 (56.26)     3:22.16 (25.32)     3:49.37 (52.53)
  4 Albany Academy                              3:53.38    3:51.10         30
     1) Isabel Nelson 8                 2) Liv Eisenhardt SO
     3) Emilia Frazier FR               4) Keegan Klima SO
                  28.31       58.51 (58.51)     1:25.36 (26.85)     1:56.03 (57.52)
        2:23.58 (27.55)     2:53.96 (57.93)     3:20.99 (27.03)     3:51.10 (57.14)
  5 Queensbury                                  4:00.96    3:55.78         28
     1) Megan Geczy SO                  2) Angela Troisi SR
     3) Allie Johnston 7                4) Anna Bearor 8
                  27.94       59.20 (59.20)     1:28.06 (28.86)   2:00.17 (1:00.97)
        2:27.88 (27.71)     2:59.17 (59.00)     3:25.74 (26.57)     3:55.78 (56.61)
  6 Fonda-Johnstown                             4:08.74    4:04.22         26
     1) Emma Rizzo SR                   2) Abigail Rizzo SO
     3) Sophia Frenyea JR               4) Emily Miles SR
                  28.94   1:01.15 (1:01.15)     1:32.20 (31.05)   2:06.37 (1:05.22)
        2:35.44 (29.07)   3:07.44 (1:01.07)     3:33.94 (26.50)     4:04.22 (56.78)
  7 Holy Names                                  4:12.73    4:05.91         24
     1) Jessie Triller SR               2) Rachel Gallucci FR
     3) Savanah Scoons SO               4) Gabriela McSwieney FR
                  30.11   1:03.93 (1:03.93)     1:30.65 (26.72)     2:01.69 (57.76)
        2:31.29 (29.60)   3:04.62 (1:02.93)     3:33.84 (29.22)   4:05.91 (1:01.29)
  8 Glens Falls                                 4:13.68    4:08.65         22
     1) Reagan Rath SO                  2) Rowan Davidson 8
     3) Samantha Lunt JR                4) Kacie Wolfstich FR
                  29.20   1:00.81 (1:00.81)     1:31.27 (30.46)   2:05.22 (1:04.41)
        2:34.73 (29.51)   3:07.80 (1:02.58)     3:36.05 (28.25)   4:08.65 (1:00.85)
B - Final
  9 Gloversville-Mayfield                       4:40.99    4:35.29         18
     1) Alyssa Henley SR                2) Kaylie Sturgess-Mansell FR
     3) Caitlyn Fonda JR                4) Isabelle Willis JR
                  33.25   1:11.10 (1:11.10)     1:44.35 (33.25)   2:22.33 (1:11.23)
        2:56.36 (34.03)   3:34.06 (1:11.73)     4:03.42 (29.36)   4:35.29 (1:01.23)
 10 Amsterdam                                   4:35.96    4:35.74         14
     1) Tessa Conti SR                  2) Paige Bertuch SR
     3) Juilanna Busseno JR             4) Kelly Kilgallen JR
                  32.81   1:13.48 (1:13.48)     1:40.95 (27.47)   2:17.32 (1:03.84)
        2:49.48 (32.16)   3:28.58 (1:11.26)     3:59.84 (31.26)   4:35.74 (1:07.16)
 -- Troy                                        4:24.96         DQ
     1) Gabrielle Swider JR             2) Marisa Swider FR
     3) Mikaleigh Hughes 7              4) Elah Ginsburg JR
                  29.67   1:03.05 (1:03.05)     1:34.07 (31.02)   2:08.78 (1:05.73)
        2:39.76 (30.98)   3:16.12 (1:07.34)     3:45.02 (28.90)        DQ (1:01.18)