Girls Sec II  Division I Championships - 11/2/2017 to 11/4/2017
                  Girls Section II - Division 1 Championships
                                 Nov. 2-4 2017
                                    Results
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:43.21        2016 Long Beach (8)
                         K.Romano, M.Aroesty, C.Farrell, J.Cash
   Section 2: S 1:47.11        2013 Shenendehowa
                         J Samson, S Zhang, S Schwarz, J Lucius
   Shen Pool: P 1:47.11   11/9/2013 Shenendehowa, Shen
                         J Samson, S Zhang, S Schwarz, J Lucus
                1:44.91  AAA
                1:46.69  AAC
                1:52.35  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Niskayuna                                   1:48.65    1:47.27 NYS     40
     1) Yunfan Dong JR                  2) Rebekah Eckman SO
     3) Kamryn Paige SR                 4) Isabel Bushway JR
                  26.40       57.87 (31.47)     1:23.29 (25.42)     1:47.27 (23.98)
  2 Guilderland-Voorheesville                   1:49.88    1:49.00 NYS     34
     1) Erin Wadsworth JR               2) Kasey Keaney SO
     3) Belen Marriaga SR               4) Jordyn Sommo SR
                  28.89       59.01 (30.12)     1:24.24 (25.23)     1:49.00 (24.76)
  3 Shenendehowa                                1:50.01    1:49.38 NYS     32
     1) Alice Han FR                    2) Jessica Salmon SR
     3) Shauna Killane JR               4) Grace Thomas SO
                  27.66       58.34 (30.68)     1:24.43 (26.09)     1:49.38 (24.95)
  4 Bethlehem Central                           1:49.05    1:49.75 NYS     30
     1) Emma Anderson SR                2) Sydney Sorbello SO
     3) Anna Bernasconi SO              4) Megan Novak FR
                  28.91       59.30 (30.39)     1:26.36 (27.06)     1:49.75 (23.39)
  5 Burnt Hills-Scotia                          1:49.44    1:49.99 NYS     28
     1) Ally Frame 8                    2) Abby Bacon JR
     3) Olivia Jack SR                  4) Kaci Owens 8
                  29.47     1:00.50 (31.03)     1:25.14 (24.64)     1:49.99 (24.85)
  6 Ballston Spa                                1:50.28    1:50.97 NYS     26
     1) Emma Hoffman FR                 2) Corinne Pepper FR
     3) Tierra Damico JR                4) Annalise Pepper JR
                  28.90       59.41 (30.51)     1:25.66 (26.25)     1:50.97 (25.31)
  7 Albany                                      1:56.66    1:57.76         24
     1) Olivia Hampson JR               2) Maggie Carroll FR
     3) Brogan Monroe JR                4) Barbara Delaney SR
                  31.31     1:03.25 (31.94)     1:32.36 (29.11)     1:57.76 (25.40)
  8 Shaker                                      1:57.82    1:57.93         22
     1) Lily DeBellis 8                 2) Emily Yu SO
     3) Vanessa Moss SR                 4) Sarah David JR
                  30.08     1:01.65 (31.57)     1:37.37 (35.72)     1:57.93 (20.56)
B - Final
  9 Saratoga Springs                            1:59.38    1:59.43         18
     1) Kayla LaHart JR                 2) Madeline Yuhasz JR
     3) Natalie Redick JR               4) Ella Valdimarsson SR
                  30.70     1:04.89 (34.19)     1:32.37 (27.48)     1:59.43 (27.06)
 10 Hudson Falls-So Glens Falls                 2:38.77    2:18.72         14
     1) Leah Richard SO                 2) Emily LaBelle SR
     3) Kira Seaman SR                  4) Emily Weaver SR
                  37.81     1:19.89 (42.08)     1:51.35 (31.46)     2:18.72 (27.37)
 11 Schenectady                                 2:36.61    2:39.57         12
     1) Madison Tripoli SR              2) Chyanne Kubina SO
     3) Josie Casper FR                 4) Cidney Walton SR
                  43.64     1:29.44 (45.80)     2:01.71 (32.27)     2:39.57 (37.86)

Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:47.39        2016 Lindsay Stone, Pittsford (5)
   Section 2: S 1:48.30        2012 Kina Zhou, Niskayuna
   Shen Pool: P 1:50.61   10/6/2012 Kina Zhou, Nisk
                1:48.82  AAA
                1:50.65  AAC
                1:57.24  NYS
                2:25.00  S2-1
 Meet Qualifying:  2:25.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Elaine Lipkin       SR Niskayuna            1:54.65    1:54.34 NYS     20
                  27.03       55.83 (28.80)     1:25.14 (29.31)     1:54.34 (29.20)
  2 Lillian Bushway     SO Niskayuna            1:56.94    1:55.49 NYS     17
                  27.61       56.68 (29.07)     1:26.22 (29.54)     1:55.49 (29.27)
  3 Stephanie Erickson  SR Guilderland-V        1:57.47    1:55.56 NYS     16
                  27.52       56.73 (29.21)     1:26.23 (29.50)     1:55.56 (29.33)
  4 Clare Stansbury     SR Niskayuna            1:58.31    1:57.01 NYS     15
                  27.61       57.37 (29.76)     1:27.33 (29.96)     1:57.01 (29.68)
  5 Lauren Ostrander    JR Shenendehowa         1:55.74    1:57.02 NYS     14
                  27.39       56.71 (29.32)     1:26.89 (30.18)     1:57.02 (30.13)
  6 Sarah Wettergreen   SR Shenendehowa         1:58.41    1:57.22 NYS     13
                  27.03       57.02 (29.99)     1:26.93 (29.91)     1:57.22 (30.29)
  7 Elizabeth Baird     FR Saratoga Springs     1:59.34    1:58.52 S2-1    12
                  27.43       57.59 (30.16)     1:28.27 (30.68)     1:58.52 (30.25)
  8 Stella Trickett     FR Guilderland-V        1:59.45    1:58.97 S2-1    11
                  27.82       57.99 (30.17)     1:28.08 (30.09)     1:58.97 (30.89)
B - Final
  9 Jessica Gordon      SO Shenendehowa         1:59.76    1:58.87 S2-1     9
                  27.74       58.00 (30.26)     1:28.41 (30.41)     1:58.87 (30.46)
 10 Adelaide Leung      SO Niskayuna            2:00.21    2:00.50 S2-1     7
                  27.71       57.89 (30.18)     1:29.01 (31.12)     2:00.50 (31.49)
 11 Maggie Hartman      FR Bethlehem            2:01.37    2:01.12 S2-1     6
                  27.72       58.20 (30.48)     1:29.76 (31.56)     2:01.12 (31.36)
 12 Vicky Silaika       SR Shenendehowa         2:02.16    2:01.28 S2-1     5
                  29.04     1:00.03 (30.99)     1:31.73 (31.70)     2:01.28 (29.55)
 13 Audrey Nadeau       SO Bethlehem            2:00.65    2:01.63 S2-1     4
                  27.49       57.77 (30.28)     1:29.42 (31.65)     2:01.63 (32.21)
 14 Sophie Swain        SO BH-SG                2:02.36    2:04.26 S2-1     3
                  27.78       59.11 (31.33)     1:31.45 (32.34)     2:04.26 (32.81)
 15 Julia Hawthorne     JR Saratoga Springs     2:04.18    2:06.40 S2-1     2
                  28.23       59.81 (31.58)     1:33.02 (33.21)     2:06.40 (33.38)
 16 Maggie Carroll      FR Albany               2:02.88    2:06.71 S2-1     1
                  28.88     1:00.54 (31.66)     1:33.47 (32.93)     2:06.71 (33.24)
Preliminaries
 17 Rachel Love          8 Saratoga Springs     2:04.45
 18 Meghan Depew        JR Guilderland-V        2:04.57
 19 Rebecca Baldwin     SO Bethlehem            2:05.44
 20 Emily Gerard        FR Bethlehem            2:05.62
 21 Isabella Gitto       8 Guilderland-V        2:07.51
 22 Vanessa Moss        SR Shaker               2:08.53
 23 Grace VanBowen       8 Albany               2:09.14
 24 Megan Williams      SR Ballston Spa         2:10.47
 25 Adina Kligerman     SO Albany               2:13.24
 26 Ally Frame           8 BH-SG                2:13.42
 27 Madeline Ives       SO Shaker               2:14.46
 28 Aileen Klaus         8 Saratoga Springs     2:14.94
 29 Laurie Horsch       JR Ballston Spa         2:15.50
 30 Mackenzi Stevenson  SO Albany               2:16.06
 31 Samantha DeRagon    SR Ballston Spa         2:16.47
 32 Madison Vitas       FR Shaker               2:17.97
 33 Kate Turczyn        FR BH-SG                2:18.27
 34 Alyssa Lortie       SO Shaker               2:20.02
 35 McKenna Phillips     8 Ballston Spa         2:20.62
 36 Luisa Petrucco      JR BH-SG                2:23.66

Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:58.29        2005 Julia Smit - Mt. Sinai, Mount Sinai (11)
   Section 2: S 2:02.25        2015 Julia Samson, Shenendehowa
   Shen Pool: P 2:03.29   11/8/2015 Julie Samson, Shen
                2:01.89  AAA
                2:04.08  AAC
                2:12.84  NYS
                2:44.00  S2-1
 Meet Qualifying:  2:44.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Yunfan Dong         JR Niskayuna            2:06.91    2:05.41 NYS     20
                  28.12       58.78 (30.66)     1:36.62 (37.84)     2:05.41 (28.79)
  2 Sydney Sorbello     SO Bethlehem            2:07.45    2:07.85 NYS     17
                  27.41       58.87 (31.46)     1:36.53 (37.66)     2:07.85 (31.32)
  3 Isabel Bushway      JR Niskayuna            2:11.63    2:08.62 NYS     16
                  27.88       58.66 (30.78)     1:38.41 (39.75)     2:08.62 (30.21)
  4 Kasey Keaney        SO Guilderland-V        2:10.78    2:09.61 NYS     15
                  28.15     1:01.28 (33.13)     1:38.60 (37.32)     2:09.61 (31.01)
  5 Shauna Killane      JR Shenendehowa         2:09.43    2:11.88 NYS     14
                  27.20     1:00.52 (33.32)     1:41.52 (41.00)     2:11.88 (30.36)
  6 Abby Bacon          JR BH-SG                2:13.06    2:13.80 S2-1    13
                  29.72     1:03.85 (34.13)     1:41.89 (38.04)     2:13.80 (31.91)
  7 Emily Wang          JR Shenendehowa         2:13.70    2:14.26 S2-1    12
                  29.19     1:01.85 (32.66)     1:42.64 (40.79)     2:14.26 (31.62)
  8 Shannon Waryncia    FR Shenendehowa         2:13.84    2:15.27 S2-1    11
                  28.41     1:01.71 (33.30)     1:43.03 (41.32)     2:15.27 (32.24)
B - Final
  9 Amanda Macey        SO Shenendehowa         2:17.05    2:12.88 S2-1     9
                  28.92     1:01.78 (32.86)     1:41.38 (39.60)     2:12.88 (31.50)
 10 Rebekah Eckman      SO Niskayuna            2:15.54    2:13.18 S2-1     7
                  28.93     1:02.11 (33.18)     1:41.99 (39.88)     2:13.18 (31.19)
 11 Emma Hoffman        FR Ballston Spa         2:13.99    2:13.29 S2-1     6
                  28.57     1:00.44 (31.87)     1:42.21 (41.77)     2:13.29 (31.08)
 12 Christina Lau       SR Niskayuna            2:16.26    2:14.64 S2-1     5
                  30.06     1:04.26 (34.20)     1:43.19 (38.93)     2:14.64 (31.45)
 13 Emma Anderson       SR Bethlehem            2:17.01    2:14.70 S2-1     4
                  29.10     1:02.42 (33.32)     1:43.04 (40.62)     2:14.70 (31.66)
 14 Olivia Martin       FR Guilderland-V        2:19.71    2:18.00 S2-1     3
                  30.91     1:05.75 (34.84)     1:45.41 (39.66)     2:18.00 (32.59)
 15 Maggie Reynolds     SO Bethlehem            2:17.15    2:18.10 S2-1     2
                  30.76     1:05.86 (35.10)     1:44.88 (39.02)     2:18.10 (33.22)
 16 Emily Yu            SO Shaker               2:19.69    2:18.94 S2-1     1
                  31.46     1:08.68 (37.22)     1:45.75 (37.07)     2:18.94 (33.19)
Preliminaries
 17 Portia Gilbert      SO BH-SG                2:19.96
 18 Lily DeBellis        8 Shaker               2:20.71
 19 Madeline Yuhasz     JR Saratoga Springs     2:22.89
 20 Grace Cassella      SO Guilderland-V        2:24.69
 21 Maeve Donnelly      SO Bethlehem            2:24.72
 22 Sophie Olson        SO BH-SG                2:27.80
 23 Olivia Hampson      JR Albany               2:28.09
 24 Brogan Monroe       JR Albany               2:28.74
 25 Jami Fuson           8 BH-SG                2:29.92
 26 Katrina Davis       SR Saratoga Springs     2:32.15
 27 Elisabeth Erb        8 Saratoga Springs     2:33.80
 28 Lila Allison        JR Shaker               2:36.91
 29 Avery Ketcham       SO Saratoga Springs     2:37.53
 30 Olivia McLeron      SO Schenectady          2:39.12
 31 Kira Seaman         SR HF-SGF               2:42.61
 32 Andrea Akers        JR Guilderland-V        2:43.89
 -- Lucy Catalano        7 Shaker                   DQ

Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 22.21        2016 Katherine Douglass - Pelham, Pelham (1)
   Section 2: S 23.26        1991 Richelle Depold, Scotia-Glenville
   Shen Pool: P 23.62  10/10/2015 Katie Smith, Pitt
                23.24  AAA
                23.63  AAC
                24.84  NYS
                28.90  S2-1
 Meet Qualifying:  28.90
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Olivia Jack         SR BH-SG                  23.79      23.63 AAC     20
  2 Megan Novak         FR Bethlehem              24.52      24.26 NYS     17
  3 Belen Marriaga      SR Guilderland-V          24.68      24.37 NYS     16
  4 Anna Bernasconi     SO Bethlehem              24.78      25.06 S2-1    15
  5 Natasha Sheffer     FR Shenendehowa           24.95      25.17 S2-1    14
  6 Demi Bobarakis      SO Niskayuna              25.49      25.38 S2-1    13
  7 Nicole Murphy       SR Saratoga Springs       25.42      25.51 S2-1    12
  8 Nina Chicatelli     SO Niskayuna              25.51      25.59 S2-1    11
B - Final
  9 Chloe Willson       JR Niskayuna              25.57      25.38 S2-1     9
 10 Annalise Pepper     JR Ballston Spa           25.53      25.60 S2-1     7
 11 Jordyn Sommo        SR Guilderland-V          25.71      25.81 S2-1     6
 12 Kaci Owens           8 BH-SG                  25.82      25.82 S2-1     5
 13 Ava Conklin         SR Shenendehowa           26.00      25.92 S2-1     4
 14 Emma Pausley        JR BH-SG                  26.01      25.97 S2-1     3
 15 Barbara Delaney     SR Albany                 25.92      26.00 S2-1     2
 16 Andrianna Wise      JR Saratoga Springs       25.87      26.30 S2-1     1

Swim-off
  1 Emma Pausley        JR BH-SG                  25.53
  2 Kaitlyn Dybowski    JR Ballston Spa           25.55

Preliminaries
 17 Kaitlyn Dybowski    JR Ballston Spa          J26.01
 18 Mia Scott           FR Shenendehowa           26.03
 19 Grace Thomas        SO Shenendehowa           26.13
 20 Ellie Lashway       FR Guilderland-V          26.14
 21 Kelly Cazer         SR Niskayuna              26.49
 22 Katherine Bernasco  SR Bethlehem              26.60
 23 Sarah David         JR Shaker                 26.61
 24 Samantha Paley      SR Ballston Spa           26.72
 25 Sophia Koch         JR Bethlehem              26.82
 26 Ji Young Seo        JR Shaker                 26.94
 27 Natalie Redick      JR Saratoga Springs       27.21
 28 Iris Canchela       SR Guilderland-V          27.43
 29 Ella Valdimarsson   SR Saratoga Springs       27.66
 30 Isabelle Rowley      8 Shaker                 27.68
 31 Emily Weaver        SR HF-SGF                 28.08
 32 Haley Francois      JR BH-SG                  28.16
 33 Ella Rati            8 Shaker                 28.27
 34 Josie Casper        FR Schenectady            28.55

Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 561.80        1998 Cassandra Cardinell - Shaker, Shaker (2)
   Section 2: S 635.15        1999 Cassandra Cardinell, Shaker
   Shen Pool: P 566.55  10/11/2014 Ayla Bonniwell, Ithica
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Tess Weiskopf       SR Shenendehowa          297.30     497.90         20
  2 Felicity Ryan       JR Saratoga Springs      248.10     491.25         17
  3 Lydia DeLano        JR BH-SG                 253.40     486.90         16
  4 Evanna Peng         JR Guilderland-V         284.15     476.45         15
  5 Samantha Badar      SR Saratoga Springs      244.00     474.70         14
  6 Tierra Damico       JR Ballston Spa          254.05     465.10         13
  7 Maya Earleywine      8 Bethlehem             255.30     457.45         12
  8 Eliana Wallock      JR Guilderland-V         279.40     456.30         11
  9 Talia Spenziero     SO Shenendehowa          270.35     455.75          9
 10 Jennifer Van Horne  JR Saratoga Springs      225.50     421.40          7
 11 Adelle Feeley       SO Saratoga Springs      215.80     416.70          6
 12 Grace D'Amato       JR Shenendehowa          221.80     402.05          5
 13 Maddie McCarthy     SR Niskayuna             217.30     392.55          4
 14 Jillian Margolies   SR Niskayuna             251.65     391.70          3
 15 Ella Rati            8 Shaker                177.70     343.65          2
 16 Ella Simpson         8 BH-SG                 219.85     263.60          1
 17 Maddy Altieri       FR Guilderland-V         209.40     260.70
 18 Claire Morgan       SR Shaker                205.15     242.50
 19 Sanayia Joefield     8 Niskayuna             203.20     212.60
 20 Julia Cole           8 Guilderland-V         212.75     146.00
 21 Riley Guy           SO Bethlehem             179.15     136.95
 22 Abby Campbell       SO Bethlehem             187.45     136.75
 23 Gabrielle Kim       SR Shaker                163.95     129.60
 24 Sandra Sheedy        8 Shaker                162.50     125.65
 24 Mia Farley          FR Bethlehem             160.65     125.65
 26 Haley Francois      JR BH-SG                 150.30     118.45
 -- Ashley Zachgo       JR Shenendehowa          240.20         DQ

Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 53.13        2016 Kristen Romano, Long Beach (8)
   Section 2: S 54.35        1990 Richelle Depold, Scotia
   Shen Pool: P 55.59   11/5/2016 Mia Cote, Glens Falls
                54.56  AAA
                55.75  AAC
              1:00.02  NYS
              1:16.00  S2-1
 Meet Qualifying:  1:16.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Olivia Jack         SR BH-SG                  55.89      55.74 AAC     20
                  25.64       55.74 (30.10)
  2 Belen Marriaga      SR Guilderland-V          57.98      57.13 NYS     17
                  26.84       57.13 (30.29)
  3 Shauna Killane      JR Shenendehowa           57.97      57.58 NYS     16
                  27.42       57.58 (30.16)
  4 Kamryn Paige        SR Niskayuna              58.32      58.60 NYS     15
                  26.80       58.60 (31.80)
  5 Demi Bobarakis      SO Niskayuna              58.41      59.01 NYS     14
                  27.59       59.01 (31.42)
  6 Tierra Damico       JR Ballston Spa           59.75      59.14 NYS     13
                  27.83       59.14 (31.31)
  7 Rebekah Eckman      SO Niskayuna              58.75      59.62 NYS     12
                  28.26       59.62 (31.36)
  8 Emma Anderson       SR Bethlehem              59.41    1:00.59 S2-1    11
                  28.43     1:00.59 (32.16)
B - Final
  9 Jessica Salmon      SR Shenendehowa         1:00.24    1:00.16 S2-1     9
                  28.28     1:00.16 (31.88)
 10 Sarah Wettergreen   SR Shenendehowa         1:00.57    1:00.42 S2-1     7
                  28.89     1:00.42 (31.53)
 11 Shannon Waryncia    FR Shenendehowa         1:00.96    1:01.19 S2-1     6
                  29.77     1:01.19 (31.42)
 12 Isabelle Gray       JR Bethlehem            1:03.92    1:02.76 S2-1     5
                  29.46     1:02.76 (33.30)
 13 Natalie Redick      JR Saratoga Springs     1:02.62    1:02.80 S2-1     4
                  28.98     1:02.80 (33.82)
 14 Alise Hale          FR Niskayuna            1:03.61    1:03.17 S2-1     3
                  30.01     1:03.17 (33.16)
 15 Sophie Swain        SO BH-SG                1:04.79    1:04.02 S2-1     2
                  29.46     1:04.02 (34.56)
 16 Brooke Sommo         8 Guilderland-V        1:05.17    1:04.81 S2-1     1
                  30.33     1:04.81 (34.48)
Preliminaries
 17 Grace VanBowen       8 Albany               1:05.50
 18 Emily Gerard        FR Bethlehem            1:06.16
 19 Brogan Monroe       JR Albany               1:06.49
 20 Amy Chen            SO Guilderland-V        1:06.94
 21 Rachel Ashely       SO Bethlehem            1:08.53
 22 Amber Crain         FR Shaker               1:08.79
 23 Grace Summerson     JR Guilderland-V        1:09.10
 24 Katrina Davis       SR Saratoga Springs     1:09.83
 25 Emma Momrow         FR Ballston Spa         1:10.71
 26 Rachel Nacheman     FR Saratoga Springs     1:11.76
 27 Delia Weinstein      8 Albany               1:12.88
 28 Kiana Yrrah-Samont  FR Albany               1:13.66

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 48.54        2016 Katherine Douglass - Pelham, Pelham (1)
   Section 2: S 50.14        2012 Kina Zhou, Niskayuna
   Shen Pool: P 50.08   2/22/2017 Bridget Semenuk, CPAC
                50.41  AAA
                51.17  AAC
                54.36  NYS
              1:04.00  S2-1
 Meet Qualifying:  1:04.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Megan Novak         FR Bethlehem              52.47      51.79 NYS     20
                  25.08       51.79 (26.71)
  2 Isabel Bushway      JR Niskayuna              54.69      53.64 NYS     16.5
                  26.07       53.64 (27.57)
  2 Stephanie Erickson  SR Guilderland-V          54.59      53.64 NYS     16.5
                  25.95       53.64 (27.69)
  4 Corinne Pepper      FR Ballston Spa           54.42      54.16 NYS     15
                  26.17       54.16 (27.99)
  5 Lauren Ostrander    JR Shenendehowa           54.76      54.61 S2-1    14
                  26.61       54.61 (28.00)
  6 Chloe Willson       JR Niskayuna              55.49      55.44 S2-1    13
                  26.66       55.44 (28.78)
  7 Natasha Sheffer     FR Shenendehowa           55.36      55.72 S2-1    12
                  26.66       55.72 (29.06)
  8 Nina Chicatelli     SO Niskayuna              55.25      55.99 S2-1    11
                  26.86       55.99 (29.13)
B - Final
  9 Annalise Pepper     JR Ballston Spa           55.65      55.52 S2-1     9
                  26.73       55.52 (28.79)
 10 Alice Han           FR Shenendehowa           55.80      55.67 S2-1     7
                  27.14       55.67 (28.53)
 11 Eva Sheffer          8 Shenendehowa           56.46      56.33 S2-1     6
                  27.41       56.33 (28.92)
 12 Elizabeth Baird     FR Saratoga Springs       56.16      56.74 S2-1     5
                  27.24       56.74 (29.50)
 13 Andrianna Wise      JR Saratoga Springs       56.92      56.93 S2-1     4
                  27.72       56.93 (29.21)
 14 Portia Gilbert      SO BH-SG                  57.76      57.42 S2-1     3
                  27.74       57.42 (29.68)
 15 Ellie Lashway       FR Guilderland-V          56.78      57.66 S2-1     2
                  26.82       57.66 (30.84)
 16 Barbara Delaney     SR Albany                 57.74      57.96 S2-1     1
                  27.37       57.96 (30.59)
Preliminaries
 17 Kelly Cazer         SR Niskayuna              58.03
 18 Maeve Donnelly      SO Bethlehem              58.06
 19 Isabella Gitto       8 Guilderland-V          58.48
 20 Sarah David         JR Shaker                 58.83
 21 Samantha Paley      SR Ballston Spa           59.32
 22 Katherine Bernasco  SR Bethlehem              59.33
 23 Kayla LaHart        JR Saratoga Springs       59.74
 24 Amber Crain         FR Shaker               1:00.17
 25 Sophia Koch         JR Bethlehem            1:00.42
 26 Kylie Rowland       SO Guilderland-V        1:00.45
 27 Megan Phelps        FR Ballston Spa         1:00.90
 28 Adina Kligerman     SO Albany               1:01.18
 29 Yifan Kao           FR Shaker               1:04.99
 30 Gabriella Cusick    SR Saratoga Springs     1:05.01
 31 Jenna Fazzone       SO Shaker               1:08.92

Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 4:46.80        2016 Lindsay Stone, Pittsford (5)
   Section 2: S 4:56.94        2012 Kina Zhou, Niskayuna
   Shen Pool: P 4:53.95   10/8/2016 Lindsay Stone, Pitt
                4:52.12  AAA
                4:57.09  AAC
                5:14.65  NYS
                6:32.00  S2-1
 Meet Qualifying:  6:32.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Lillian Bushway     SO Niskayuna            5:04.52    5:00.72 NYS     20
                  28.62       59.01 (30.39)     1:29.62 (30.61)     2:00.18 (30.56)
        2:30.55 (30.37)     3:00.87 (30.32)     3:30.89 (30.02)     4:01.29 (30.40)
        4:31.42 (30.13)     5:00.72 (29.30)
  2 Elaine Lipkin       SR Niskayuna            5:01.74    5:02.07 NYS     17
                  28.43       58.84 (30.41)     1:29.79 (30.95)     2:00.58 (30.79)
        2:31.13 (30.55)     3:01.78 (30.65)     3:32.47 (30.69)     4:02.90 (30.43)
        4:32.91 (30.01)     5:02.07 (29.16)
  3 Lauren Sposili      JR Shenendehowa         5:11.84    5:08.13 NYS     16
                  28.68       59.27 (30.59)     1:30.08 (30.81)     2:01.14 (31.06)
        2:32.11 (30.97)     3:03.25 (31.14)     3:34.38 (31.13)     4:05.96 (31.58)
        4:37.21 (31.25)     5:08.13 (30.92)
  4 Alison Sposili      FR Shenendehowa         5:09.98    5:09.40 NYS     15
                  28.79     1:00.03 (31.24)     1:30.92 (30.89)     2:02.23 (31.31)
        2:33.48 (31.25)     3:04.89 (31.41)     3:36.25 (31.36)     4:07.62 (31.37)
        4:38.86 (31.24)     5:09.40 (30.54)
  5 Vicky Silaika       SR Shenendehowa         5:20.37    5:17.53 S2-1    14
                  29.35     1:00.76 (31.41)     1:32.31 (31.55)     2:04.12 (31.81)
        2:36.66 (32.54)     3:09.07 (32.41)     3:41.44 (32.37)     4:13.49 (32.05)
        4:46.04 (32.55)     5:17.53 (31.49)
  6 Bella Silaika       SO Shenendehowa         5:20.71    5:20.79 S2-1    13
                  29.57     1:02.06 (32.49)     1:34.66 (32.60)     2:07.02 (32.36)
        2:39.19 (32.17)     3:11.83 (32.64)     3:44.36 (32.53)     4:16.87 (32.51)
        4:49.10 (32.23)     5:20.79 (31.69)
  7 Stella Trickett     FR Guilderland-V        5:25.46    5:23.29 S2-1    12
                  29.83     1:02.33 (32.50)     1:34.95 (32.62)     2:06.99 (32.04)
        2:39.46 (32.47)     3:11.82 (32.36)     3:44.30 (32.48)     4:16.95 (32.65)
        4:50.14 (33.19)     5:23.29 (33.15)
  8 Adelaide Leung      SO Niskayuna            5:23.68    5:24.56 S2-1    11
                  30.01     1:02.05 (32.04)     1:34.91 (32.86)     2:08.15 (33.24)
        2:41.41 (33.26)     3:14.62 (33.21)     3:47.81 (33.19)     4:21.00 (33.19)
        4:53.62 (32.62)     5:24.56 (30.94)
B - Final
  9 Erin Wadsworth      JR Guilderland-V        5:26.42    5:24.55 S2-1     9
                  29.09     1:01.27 (32.18)     1:33.98 (32.71)     2:06.97 (32.99)
        2:40.13 (33.16)     3:13.36 (33.23)     3:46.68 (33.32)     4:20.09 (33.41)
        4:53.17 (33.08)     5:24.55 (31.38)
 10 Rachel Love          8 Saratoga Springs     5:27.50    5:27.30 S2-1     7
                  30.41     1:03.20 (32.79)     1:36.74 (33.54)     2:09.62 (32.88)
        2:42.77 (33.15)     3:15.91 (33.14)     3:48.85 (32.94)     4:21.77 (32.92)
        4:55.15 (33.38)     5:27.30 (32.15)
 11 Audrey Nadeau       SO Bethlehem            5:28.37    5:27.64 S2-1     6
                  30.86     1:03.84 (32.98)     1:37.20 (33.36)     2:10.80 (33.60)
        2:44.07 (33.27)     3:17.56 (33.49)     3:50.73 (33.17)     4:23.79 (33.06)
        4:56.27 (32.48)     5:27.64 (31.37)
 12 Rebecca Baldwin     SO Bethlehem            5:36.66    5:32.12 S2-1     5
                  29.64     1:02.32 (32.68)     1:35.30 (32.98)     2:09.25 (33.95)
        2:42.94 (33.69)     3:17.25 (34.31)     3:51.70 (34.45)     4:26.39 (34.69)
        5:00.75 (34.36)     5:32.12 (31.37)
 13 Lizzy Ward           8 Niskayuna            5:33.44    5:32.38 S2-1     4
                  29.77     1:02.92 (33.15)     1:36.69 (33.77)     2:10.33 (33.64)
        2:44.26 (33.93)     3:18.04 (33.78)     3:51.90 (33.86)     4:25.97 (34.07)
        4:59.73 (33.76)     5:32.38 (32.65)
 14 Maggie Hartman      FR Bethlehem            5:32.04    5:33.55 S2-1     3
                  29.33     1:02.01 (32.68)     1:35.41 (33.40)     2:09.44 (34.03)
        2:43.81 (34.37)     3:18.49 (34.68)     3:52.89 (34.40)     4:27.41 (34.52)
        5:01.36 (33.95)     5:33.55 (32.19)
 15 Julia Hawthorne     JR Saratoga Springs     5:37.34    5:34.77 S2-1     2
                  29.97     1:03.60 (33.63)     1:37.94 (34.34)     2:12.46 (34.52)
        2:47.56 (35.10)     3:22.06 (34.50)     3:56.32 (34.26)     4:30.24 (33.92)
        5:02.91 (32.67)     5:34.77 (31.86)
 16 Maggie Carroll      FR Albany               5:35.52    5:35.04 S2-1     1
                  29.40     1:02.63 (33.23)     1:36.97 (34.34)     2:11.39 (34.42)
        2:46.34 (34.95)     3:20.88 (34.54)     3:55.08 (34.20)     4:29.56 (34.48)
        5:03.24 (33.68)     5:35.04 (31.80)
Preliminaries
 17 Vanessa Moss        SR Shaker               5:40.78
 18 Brooke Sommo         8 Guilderland-V        5:44.19
 19 Erin Sweeney        JR Bethlehem            5:44.93
 20 Sophie Olson        SO BH-SG                5:46.08
 21 Megan Williams      SR Ballston Spa         5:48.87
 22 Meghan Depew        JR Guilderland-V        5:49.60
 23 Sarah Helly         SO Ballston Spa         5:50.23
 24 Laurie Horsch       JR Ballston Spa         6:00.44
 25 Samantha DeRagon    SR Ballston Spa         6:02.85
 26 Elisabeth Erb        8 Saratoga Springs     6:06.39
 27 Madeline Ives       SO Shaker               6:09.94
 28 Avery Ketcham       SO Saratoga Springs     6:15.60
 29 Madison Vitas       FR Shaker               6:19.71
 30 Kate Turczyn        FR BH-SG                6:19.80

Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:33.77        2015 Pittsford (5)
                         B.Evans, E.Corby, L.Stone, K.Smith
   Section 2: S 1:37.33        2012 Niskayuna
                         K Zhou, M Frodey, A Vitolins, G Matuszyk
   Shen Pool: P 1:36.28  10/10/2015 Pittsford, Pitt
                         B Evans, E Corby, L Stone, K Smith
                1:35.67  AAA
                1:37.32  AAC
                1:41.69  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Bethlehem Central                           1:42.94    1:37.84 NYS     40
     1) Sydney Sorbello SO              2) Maggie Hartman FR
     3) Anna Bernasconi SO              4) Megan Novak FR
                  24.52       49.71 (25.19)     1:14.16 (24.45)     1:37.84 (23.68)
  2 Niskayuna                                   1:41.07    1:39.09 NYS     34
     1) Rebekah Eckman SO               2) Yunfan Dong JR
     3) Demi Bobarakis SO               4) Elaine Lipkin SR
                  25.45       49.11 (23.66)     1:14.36 (25.25)     1:39.09 (24.73)
  3 Shenendehowa                                1:42.52    1:40.64 NYS     32
     1) Natasha Sheffer FR              2) Lauren Ostrander JR
     3) Grace Thomas SO                 4) Sarah Wettergreen SR
                  25.18       50.07 (24.89)     1:15.25 (25.18)     1:40.64 (25.39)
  4 Guilderland-Voorheesville                   1:40.72    1:40.79 NYS     30
     1) Stephanie Erickson SR           2) Olivia Martin FR
     3) Kasey Keaney SO                 4) Belen Marriaga SR
                  25.37       51.02 (25.65)     1:16.62 (25.60)     1:40.79 (24.17)
  5 Ballston Spa                                1:41.34    1:41.21 NYS     28
     1) Kaitlyn Dybowski JR             2) Emma Hoffman FR
     3) Corinne Pepper FR               4) Annalise Pepper JR
                  25.85       51.07 (25.22)     1:16.13 (25.06)     1:41.21 (25.08)
  6 Saratoga Springs                            1:41.62    1:42.81         26
     1) Nicole Murphy SR                2) Julia Hawthorne JR
     3) Andrianna Wise JR               4) Elizabeth Baird FR
                  25.80       51.28 (25.48)     1:17.02 (25.74)     1:42.81 (25.79)
  7 Albany                                      1:47.63    1:46.84         24
     1) Barbara Delaney SR              2) Grace VanBowen 8
     3) Brogan Monroe JR                4) Olivia Hampson JR
                  26.11       52.85 (26.74)     1:19.98 (27.13)     1:46.84 (26.86)
 -- Burnt Hills-Scotia                          1:39.89         DQ
      Early take-off swimmer #2
     1) Sophie Swain SO                 2) Kaci Owens 8
     3) Emma Pausley JR                 4) Olivia Jack SR
                  26.40       51.02 (24.62)     1:16.77 (25.75)          DQ (22.68)
B - Final
  9 Shaker                                      1:50.48    1:49.64         18
     1) Isabelle Rowley 8               2) Ella Rati 8
     3) Madeline Ives SO                4) Ji Young Seo JR
                  27.22       54.81 (27.59)     1:22.88 (28.07)     1:49.64 (26.76)
 10 Hudson Falls-So Glens Falls                 1:59.26    2:00.65         14
     1) Kira Seaman SR                  2) Kiara Dutra SO
     3) Emily LaBelle SR                4) Emily Weaver SR
                  29.72     1:03.51 (33.79)     1:33.66 (30.15)     2:00.65 (26.99)
 11 Schenectady                                 2:10.66    2:08.57         12
     1) Josie Casper FR                 2) Chyanne Kubina SO
     3) Madison Tripoli SR              4) Olivia McLeron SO
                  28.92     1:07.54 (38.62)     1:40.48 (32.94)     2:08.57 (28.09)

Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 53.36        2016 Kristen Romano, Long Beach (8)
   Section 2: S 55.31        2011 Jenna Bickel, Guilderland-V
   Shen Pool: P 54.23   2/22/2017 Marci McGuire, Ridgfield
                55.05  AAA
                56.30  AAC
              1:00.42  NYS
              1:15.00  S2-1
 Meet Qualifying:  1:15.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Yunfan Dong         JR Niskayuna              56.32      55.65 AAC     20
                  27.53       55.65 (28.12)
  2 Sydney Sorbello     SO Bethlehem              57.86      57.55 NYS     17
                  27.57       57.55 (29.98)
  3 Kamryn Paige        SR Niskayuna              59.28      59.02 NYS     16
                  28.66       59.02 (30.36)
  4 Alice Han           FR Shenendehowa           59.56      59.06 NYS     15
                  28.72       59.06 (30.34)
  5 Emma Hoffman        FR Ballston Spa         1:00.41      59.38 NYS     14
                  28.92       59.38 (30.46)
  6 Clare Stansbury     SR Niskayuna            1:01.21    1:00.29 NYS     13
                  30.00     1:00.29 (30.29)
  7 Erin Wadsworth      JR Guilderland-V        1:01.59    1:00.72 S2-1    12
                  30.16     1:00.72 (30.56)
  8 Amanda Macey        SO Shenendehowa         1:01.53    1:00.73 S2-1    11
                  29.52     1:00.73 (31.21)
B - Final
  9 Grace Thomas        SO Shenendehowa         1:01.96    1:01.08 S2-1     9
                  29.90     1:01.08 (31.18)
 10 Emily Wang          JR Shenendehowa         1:02.34    1:01.30 S2-1     7
                  30.02     1:01.30 (31.28)
 11 Kaitlyn Dybowski    JR Ballston Spa         1:03.71    1:02.04 S2-1     6
                  29.63     1:02.04 (32.41)
 12 Lizzy Pinchuk       SO Niskayuna            1:03.19    1:02.74 S2-1     5
                  30.74     1:02.74 (32.00)
 13 Lily DeBellis        8 Shaker               1:03.27    1:03.32 S2-1     4
                  31.29     1:03.32 (32.03)
 14 Jordyn Sommo        SR Guilderland-V        1:03.38    1:03.73 S2-1     3
                  30.65     1:03.73 (33.08)
 15 Laura Waltz         JR Guilderland-V        1:03.84    1:04.28 S2-1     2
                  30.64     1:04.28 (33.64)
 16 Kaci Owens           8 BH-SG                1:04.19    1:04.43 S2-1     1
                  30.69     1:04.43 (33.74)
Preliminaries
 17 Ally Frame           8 BH-SG                1:04.26
 18 Grace Cassella      SO Guilderland-V        1:04.28
 19 Isabelle Gray       JR Bethlehem            1:05.01
 20 Michaela Valerian   SO Bethlehem            1:05.74
 21 Emma Pausley        JR BH-SG                1:07.04
 22 Kayla LaHart        JR Saratoga Springs     1:07.60
 23 Isabella Grimaldi   SR Bethlehem            1:08.49
 24 Ji Young Seo        JR Shaker               1:08.59
 25 Faith O'Toole       SO Albany               1:08.63
 26 Olivia McLeron      SO Schenectady          1:08.91
 27 Mackenzi Stevenson  SO Albany               1:09.23
 28 Megan Phelps        FR Ballston Spa         1:09.99
 29 Michelle Zheng      SR Saratoga Springs     1:11.17
 30 Alexandria Miller   FR Ballston Spa         1:11.95
 31 Ellie Sweeney-Benz  FR Saratoga Springs     1:12.94
 32 Hannah Seiz         FR BH-SG                1:13.79
 33 Alyssa Lortie       SO Shaker               1:15.29

Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NYSPHSAA: N   59.85        2016 Margaret Aroesty, Long Beach (8
   Section 2: S 1:01.33        2016 Olivia Jack, Scocia-Glenville
   Shen Pool: P 1:01.33   11/4/2016 Olivia Jack, BH-SG
                1:02.82  AAA
                1:04.26  AAC
                1:08.60  NYS
                1:24.00  S2-1
 Meet Qualifying:  1:24.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Abby Bacon          JR BH-SG                1:08.14    1:06.95 NYS     20
                  32.02     1:06.95 (34.93)
  2 Kasey Keaney        SO Guilderland-V        1:07.27    1:07.21 NYS     17
                  31.51     1:07.21 (35.70)
  3 Jessica Salmon      SR Shenendehowa         1:07.88    1:07.25 NYS     16
                  31.89     1:07.25 (35.36)
  4 Emily Yu            SO Shaker               1:08.56    1:08.02 NYS     15
                  32.20     1:08.02 (35.82)
  5 Alison Sposili      FR Shenendehowa         1:08.36    1:09.08 S2-1    14
                  32.63     1:09.08 (36.45)
  6 Nicole Murphy       SR Saratoga Springs     1:09.46    1:09.14 S2-1    13
                  32.72     1:09.14 (36.42)
  7 Corinne Pepper      FR Ballston Spa         1:08.24    1:09.66 S2-1    12
                  32.81     1:09.66 (36.85)
  8 Anna Bernasconi     SO Bethlehem            1:09.95    1:10.16 S2-1    11
                  32.97     1:10.16 (37.19)
B - Final
  9 Olivia Martin       FR Guilderland-V        1:10.25    1:09.11 S2-1     9
                  32.99     1:09.11 (36.12)
 10 Lauren Sposili      JR Shenendehowa         1:10.42    1:09.27 S2-1     7
                  32.51     1:09.27 (36.76)
 11 Christina Lau       SR Niskayuna            1:11.02    1:10.35 S2-1     6
                  33.42     1:10.35 (36.93)
 12 Jessica Gordon      SO Shenendehowa         1:10.59    1:10.97 S2-1     5
                  33.90     1:10.97 (37.07)
 13 Tessa Hilt          JR Niskayuna            1:12.56    1:11.55 S2-1     4
                  33.30     1:11.55 (38.25)
 14 Kaitlyn Gerstler    JR Niskayuna            1:11.16    1:11.96 S2-1     3
                  33.51     1:11.96 (38.45)
 15 Maggie Reynolds     SO Bethlehem            1:11.32    1:12.13 S2-1     2
                  34.03     1:12.13 (38.10)
 16 Caroline McGraw     SR Niskayuna            1:13.27    1:12.66 S2-1     1
                  34.22     1:12.66 (38.44)
Preliminaries
 17 Ella Kaback         FR Bethlehem            1:13.41
 18 Madeline Yuhasz     JR Saratoga Springs     1:13.94
 19 Olivia Dodge        SO Bethlehem            1:14.23
 20 Olivia Hampson      JR Albany               1:15.36
 21 Jami Fuson           8 BH-SG                1:15.65
 22 Olivia Farney       JR Guilderland-V        1:15.83
 23 Sarah Helly         SO Ballston Spa         1:16.66
 24 Sarah Moon          SR Guilderland-V        1:16.82
 25 Isabelle Rowley      8 Shaker               1:18.03
 26 Kayla Na            SO Shaker               1:18.90
 27 Vania Sih           FR Saratoga Springs     1:19.84
 28 Gabriella Cusick    SR Saratoga Springs     1:20.12
 29 Laura Romania       FR Shaker               1:20.14
 30 Emma Momrow         FR Ballston Spa         1:22.02
 31 Isabelle Layer       8 Ballston Spa         1:23.21
 32 Kira Seaman         SR HF-SGF               1:24.15

Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 3:25.24        2015 Pittsford (5)
                         L.Stone, E.Corby, B.Evans, K.Smith
   Section 2: S 3:28.84        2011 Niskayuna
                         K Zhou, E Terwilliger, M Frodey, Jordan
   Shen Pool: P 3:29.80   11/5/2011 Niskayuna, Nisk
                         K Zhou, M Frodey, E Terwilliger, M Jordan
                3:27.95  AAA
                3:31.42  AAC
                3:42.73  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Niskayuna                                   3:40.66    3:34.52 NYS     40
     1) Chloe Willson JR                2) Elaine Lipkin SR
     3) Lillian Bushway SO              4) Isabel Bushway JR
                  26.17       55.20 (55.20)     1:21.00 (25.80)     1:48.30 (53.10)
        2:14.22 (25.92)     2:42.07 (53.77)     3:06.96 (24.89)     3:34.52 (52.45)
  2 Shenendehowa                                3:42.46    3:36.50 NYS     34
     1) Shauna Killane JR               2) Lauren Ostrander JR
     3) Natasha Sheffer FR              4) Sarah Wettergreen SR
                  25.46       53.04 (53.04)     1:18.20 (25.16)     1:46.78 (53.74)
        2:02.45 (15.67)     2:41.70 (54.92)     3:07.51 (25.81)     3:36.50 (54.80)
  3 Guilderland-Voorheesville                   3:48.99    3:41.60 NYS     32
     1) Stella Trickett FR              2) Jordyn Sommo SR
     3) Erin Wadsworth JR               4) Stephanie Erickson SR
                  26.57       55.39 (55.39)     1:22.18 (26.79)     1:51.21 (55.82)
        2:17.57 (26.36)     2:46.43 (55.22)     3:12.77 (26.34)     3:41.60 (55.17)
  4 Bethlehem Central                           3:57.30    3:45.49         30
     1) Audrey Nadeau SO                2) Maggie Hartman FR
     3) Maeve Donnelly SO               4) Rebecca Baldwin SO
                  26.76       56.21 (56.21)     1:22.32 (26.11)     1:52.03 (55.82)
        2:18.15 (26.12)     2:47.88 (55.85)     3:14.72 (26.84)     3:45.49 (57.61)
  5 Saratoga Springs                            3:52.97    3:49.16         28
     1) Elizabeth Baird FR              2) Julia Hawthorne JR
     3) Nicole Murphy SR                4) Andrianna Wise JR
                  27.42       57.27 (57.27)     1:24.05 (26.78)     1:54.48 (57.21)
        2:21.21 (26.73)     2:51.12 (56.64)     3:18.63 (27.51)     3:49.16 (58.04)
  6 Shaker                                      3:57.99    3:53.41         26
     1) Sarah David JR                  2) Vanessa Moss SR
     3) Emily Yu SO                     4) Lily DeBellis 8
                  27.68       58.44 (58.44)     1:26.53 (28.09)     1:58.08 (59.64)
        2:26.17 (28.09)     2:56.14 (58.06)     3:23.83 (27.69)     3:53.41 (57.27)
  7 Burnt Hills-Scotia                          3:58.44    3:53.68         24
     1) Sophie Swain SO                 2) Sophie Olson SO
     3) Emma Pausley JR                 4) Portia Gilbert SO
                  27.70       58.48 (58.48)     1:25.83 (27.35)     1:57.81 (59.33)
        2:25.27 (27.46)     2:56.57 (58.76)     3:23.77 (27.20)     3:53.68 (57.11)
  8 Albany                                      3:57.84    3:56.92         22
     1) Grace VanBowen 8                2) Mackenzi Stevenson SO
     3) Adina Kligerman SO              4) Maggie Carroll FR
                  27.98       58.44 (58.44)     1:26.97 (28.53)   1:58.60 (1:00.16)
        2:27.35 (28.75)   2:59.42 (1:00.82)     3:26.68 (27.26)     3:56.92 (57.50)
B - Final
  9 Ballston Spa                                4:11.62    4:03.05         18
     1) Samantha Paley SR               2) Megan Phelps FR
     3) Sarah Helly SO                  4) Megan Williams SR
                  27.96       59.20 (59.20)     1:27.92 (28.72)   2:00.35 (1:01.15)
        2:29.04 (28.69)   3:01.04 (1:00.69)     3:30.17 (29.13)   4:03.05 (1:02.01)
 10 Hudson Falls-So Glens Falls                 4:52.12    4:40.18         14
     1) Kiara Dutra SO                  2) Emily LaBelle SR
     3) Leah Richard SO                 4) Emily Weaver SR
                  35.14   1:15.84 (1:15.84)     1:49.50 (33.66)   2:27.16 (1:11.32)
        2:59.78 (32.62)   3:35.41 (1:08.25)     4:05.53 (30.12)   4:40.18 (1:04.77)
 11 Schenectady                                 4:36.79    4:54.90         12
     1) Olivia McLeron SO               2) Cidney Walton SR
     3) Madison Tripoli SR              4) Josie Casper FR
                  30.67   1:05.03 (1:05.03)     1:47.17 (42.14)   2:31.98 (1:26.95)
        3:06.52 (34.54)   3:48.13 (1:16.15)     4:18.91 (30.78)   4:54.90 (1:06.77)